Lantmännen fortsätter leverera med ett nytt rekordresultat för 2024, företagets styrelseordförande besöker studion. Och att minska fröbanken för ogräsen kan vara nyckeln till lyckad bekämpning men hur framgångsrikt det blir...
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Prisuppgång för spannmål, om det handlar dagens program där vi även rapporterar om personalförändringar på Hardi, nysatsning på Semler Agro och att mul- och klövsjukan klingat av i Tyskland.
I dagens program handlar det om projektet "Världens längsta blomsteräng" som har omvandlat 500 kilometer vägkanter till blomstrande områden för bin, fjärilar och andra pollinatörer. Vi sammanfattar veckan som gått...
Dagens program handlar om hur gödselembargot mot Ryssland kommer påverka gödselpriset i EU och så sänder vi ytterligare ett inslag från brittiska Lamma Show.
I dagens program är vi med vid en Erfa-dag och så har vi en rapport från lantbruksdagarna på Lilla Böslid i Halland.
I dagens program får vi höra om Svenska Foders årsredovisning för 2024. Vi får även en utläggning om hur räntan påverkar lantbruket från Sparbanken Skåne.
Mjölkprisindex steg på Global Dairy Trade. Kemanvändning inför våren- så skall du tänka. Minskad försäljning men fullt fokus på innovation, så resonerar man på Väderstad.
Dagens program handlar om gödselmarknaden, Göran Larsson på Lantmännen förklarar och så får vi reda på hur Donald Trumps handelskrig kan påverka lantbruket i EU.
Senaste inslagen
![Ormatorps Gård](https://lantbruksnytt.se/wp-content/uploads/2022/08/ormatorpsgard-220801.gif)
Tidigare intervjuer
Det finns flera projekt i Sverige som syftar till att öka pollinatörernas förekomst i landskapet. Mattias Hammarstedt från HIR Skåne ska berätta om några av dem i dagens måndagsintervju.
Digitalisering och transparens kommer prägla spannmålsmarknaden under de kommande åren. Det menar dagens måndagsgäst Felicia Bindekrans som är marknadsansvarig och medgrundare på Skira. Som vanligt innehåller dagens program även en nyhetsuppdatering med det senaste från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju har Anders Niléhn besök av Mattias Andersson från DataVäxt för samtal om lantbrukets digitalisering. Något som inte längre undgår någon då data används för att styra maskiner, samla in data över arbete samt göra all information tillgänglig för dem som har behov av den.
Vi har också...
I dagens måndagsintervju möter vi experten som ska spetsa LRF:s hållbarhetsarbete.
Allt fler lantbrukare satsar på solceller, men fallgroparna är många – ofta saknas kunskap och erfarenhet hos installatörerna. Vi har bjudit in Ola Carlsson från Länsförsäkringar för att ta reda på hur man enklast undviker problemen.
I dagens måndagsintervju reder vi ut vad som krävs för att sötpotatis ska bli en större gröda i Sverige. Dagens gäst är Oskar Hansson från HIR Skåne. Som vanligt blir det även en nyhetsuppdatering med en rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju träffar vi Magnus Nilsson från Hushållningssällskapet. Han har lett ett tvåårigt projekt som studerar om man kan utesluta fosforn i startgivan för fodermajs. Det skulle kunna leda till mindre övergödning och att odlaren sparar pengar.
Stölder är ett stort problem inom lantbruket, men ny forskning visar att färre än hälften av alla brott blir polisanmälda. I dagens måndagsintervju ska Stina Bengtsson berätta mer om sin studie bland 570 lantbrukare, maskinentreprenörer och åkare.