I dagens program får vi höra om hur maskintillverkare jobbar hårt med teknik som medför att lantbruket kan producera mer med mindre och vi fortsätter vår valenkät, idag med Vänsterpartiet.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I onsdagens Lantbruksnytt handlar det om potatisbladmögel och nya sorter med god resistens. I valenkäten har turen kommit till Liberalerna.
I tisdagens lantbruksnytt handlar det om risken för stor inflygning av rapsjordloppa och i valenkäten har turen kommit till Socialdemokraterna.
Spannmålsmarknaden lugnade sig till viss del förra veckan. Det skedde viss prisnedgång men vår försvagade valuta gjorde att fallet inte blev så stort.
I dagens program rapporterar vi om en ny slåtterkross från Fendt som kräver mindre effekt och minskat kraftuttagsvarv och så blir det en nyhetssammanfattning från hela veckan.
I lördagens lantbruksnytt får vi höra om de nya uppdateringarna på Fendts populäraste modellserie. Vi får även höra Sverigedemokraterna i vår valenkät.
I fredagens upplaga av Lantbruksnytt hör vi om lovande resultat från Lyckebys första provgrävning. Vi fortsätter också med vår valenkät, i dag med Centerpartiet.
Lantbruksnytt tar pulsen på alla riksdagspartier inför valet. Först ut i dagens program är Kristdemokraterna och så besöker vi en äggproducent i Östergötland för att se hur ekonomin är i...
Senaste inslagen
Ny utökad webbshop på Laholm Traktordemontering
Växtråd för lönsam växtodling
Vasen Lantbruk - En robust gård som går i alla väder
Kalk för rätt pH
Vanliga fel vid trafikinspektioner
Ny formulering ger bättre effekt
Nya EU-direktiv för bromsar på tillkopplingsredskap
Låga elpriser hindrar investeringar i ny elproduktion
Tre viktiga frågor för LRF Skåne
Anställda i verksamheten ger flexibilitet
Möre Maskin riktar sig mot mindre lantbrukare
Så kan lantbrukets utsläpp minska
Tidigare intervjuer
Dagens intervju handlar om lantbruksdäck då vi har däckgurun Peter Jonnysson på besök i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök av VD:n för svenskt kött som gärna vill öka svensk export av kött. Som vanligt på måndagar får vi också en rapport från spannmålsmarknaden.
På Rinnebäcks gård utanför Lund har man inte bara ett ekonomiskt bokslut, utan även ett ekologiskt och ett socialt. Ägaren Håkan Rasmusson berättar mer i dagens måndagsintervju.
HKScan, Lantmännen och LRF har satsat 100 miljoner kronor i Tillväxtbolaget för Sveriges lantbrukare. Men vad ska pengarna användas till och hur ska de komma lantbruket till godo? VD Helena Silvander ska berätta mer i dagens måndagsintervju.
Gäst i dagens program är Tomas Germundsson som kommer berätta om ett forskningsprojekt i spåren efter sommarens torka.
Numera får svenska rapsodlare använda tillväxtreglerande ämnen. Vad har det egentligen inneburit för branschen? Det och mycket mer ska vi få veta av dagens måndagsgäst Anneli Kihlstrand som är vd för Sveriges Frö- och Oljeväxtodlare.
Vår gäst idag är Håkan Håkansson från HIR Skåne, han skall få berätta hur det går i vårbruket så här långt.
Mobil gröngödsling, hur funkar det egentligen? Och vilka vinster kan det ge? Per Modig på HIR Skåne berättar mer i dagens måndagsintervju.