På måndagar riktar vi blicken mot spannmålsmarknaden där priserna håller sig kvar på höga nivåer trots skörd. Vi får också höra om nyinvigda vattenkiosker och virtuella studiebesök.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
En återblick på veckans rapportering sänder vi idag genom nyhetssvepet.
I dagens program tittar vi närmre på Viby Tekniks nya växtskyddsspruta.
Vi besöker Årets Nötköttsföretagare i Skåne och får veta mer om en ny fästingsjukdom i boskap.
Torrt hö till försäljning, det passar bra i ett vattenskyddsområde. Lantbruksnytt besöker Ingessons Maskintjänst och så rapporterar vi om ett nytt ogräspreparat från Adama.
Fruktad skadegörare i skånskt potatisfält och västgötsk maskinhandlare med nytt koncept på agendan i dagens program.
Det kan bli hårdare lagstiftning vad gäller djurrättsaktivisters intrång på gårdar, i dagens program rapporterar vi om hur och så besöker vi en av de nya Case IH-återförsäljarna i landet...
Spannmålspriserna stiger igen. Vi rapporterar från spannmålsmarknaden och så har Tyskland fått sina första utbrott av ASF i tambesättningar.
Senaste inslagen
Bakterie från komage i BASF-projekt
Investeringsviljan har börjat komma tillbaka enligt OP maskiner
Ytterligare ett pivotsystem är uppe
Test med sort och radavstånd i raps
Mer svensk mjölk i svensk ost
Läget i Rapsmästartävlingen
21 nominerade till final
Löpande service i ärtskörden
Pivotbevattning blir allt populärare
Absolut Farmers är igång
Näringsbevattning har många fördelar
Oroligt spannmålspris
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi besök i måndagsintervjun av Kees de Jong, VD på Gård och Djurhälsan. V har också en rapport om de senaste spannmålspriserna.
I veckans måndagsintervju har vi besök av växtgenetiker Roland von Bothmer, en av tre författare till SLU:s jubileumsbok. Vi rapporterar också om senaste prisförändringarna på spannmålsmarknaden.
LRF:s riksförbundsordförande Palle Borgström gästar oss i måndagsintervjun. Så har vi en färsk rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju har vi Anders Terrs som är produktansvarig på John Deere på besök i studion. Det blir även en rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju har vi LRFs växtskyddsspecialist Agneta Sundgren som gäst i studion. Vi har också en rapport med det senaste från spannmålsmarknaden.
I dagens program har vi biodlaren Mats Khakhar i studion. Det kommer att handla om biodlingens problem och möjligheter och så har vi kommit ungefär en tredjedel vad gäller årets spannmålsskörd i landet.
I dagens program har vi en längre intervju med Mats Jönsson, spannmålschef på Swedish Agro. Vi rapporterar också det senaste om spannmålspriserna.
I dagens program gästas vi av André Iacobaeus från Marsvinsholms slott och vi pratar om mellangrödor och plöjningsfri odling. Och så visar årets första provgrävningar i potatisen på en stor skörd.