Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Ingen landsbygdsminister i regeringen oroar LRF inför viktiga EU politiska beslut om skog och lantbruk. Gödselpriset når nya rekordnivåer, men den svenska handeln är avvaktande.
Lima Grain vill ta sig in på svensk rapsmarknad med ny sort. Och all spannmål till rätt produkt. Nu ökar kapaciteten på BoMills TriQ.
Ny vecka med Lantbruksnytt och vi börjar med att berätta hur läget är på spannmålsmarknaden följt av en kort nyhetsuppdatering.
Veckan går mot sitt slut och vi sammanfattar den med svepet.
Dagens program handlar bland annat om hur allt fler vill investera i bevattningsutrustning.
SLU vill starta utbildning för civilingenjörsutbildning och synbara skillnader med Yaras PK-strategi på Borgeby fältdagar. Det är rubrikerna i fredagens Lantbruksnytt.
Hos Foodhills i skånska Bjuv rullar nu tröskorna för att skörda ärtor. Men det har varit en tuff start på årets ärtskörd. Vi besöker Axima, ett lantbruksmaskinföretag som växt snabbt...
Viltskadorna har fördubblats på sex år, Lantbruksnytt redogör för skadorna och så besöker vi gropen på Borgebyfältet, en gammal favorit som får en del nyheter i år.

Senaste inslagen

Dubbel odling robustare animalieproduktion
Bristande kunskaper om lastvikter
Investeringsviljan fortsätter att öka inom lantbruket
Mix av preparat mot potatisbladmögel
En vecka in i sockerbetskampanjen
Egen sändare på Pöttinger
Odlingsförsök på Hortofältdagen
KLF har ansatt ny vd
Cellodlat kött behöver svenska råvaror
Regler på tvåkrets bromssystem
Dirketsådd med fronttank
Lyckeby ser möjligheter med NGT-tekniken

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.