Dikning, vildsvin och digitalisering i fokus när Regeringen förstärker landsbygdsprogrammet. Värmen och torkan har liksom för spannmålen även påverkat potatisen, Lyckebys första provgrävning visar på mindre skörd än femårsgenomsnittet.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Måndag och ny vecka som börjar med ett kortare nyhetssvep där vi startar med det senaste som skett på spannmålsmarknaden.
Veckan lider mot sitt slut och vi rundar av med en tillbakablick på några av veckans höjdpunkter.
I dagens program besöker vi Potatisodlarnas demoodling där man kan se en del konsekvenser där svampen tagit över.
Lyckeby och HIR-Skåne har presenterat resultat från årets försök i stärkelsepotatis. I dagens program besöker vi även Swedish Agro Machinery vars produktportfölj nu är komplett.
Arlas halvårsrapport visar allt högre produktionskostnader som bromsar utvecklingen, men globalt ökar Arla intäkterna. En fördel med Siwi koppling som funnits sedan 2012 är att föraren aldrig behöver lämna hytten,...
I onsdagens program besöker vi Kvernelands fabrik där produktionen ökar snabbt. Vi undersöker också hur nära svenskt lantbruk egentligen är att köra biogastraktorer i slutna kretslopp.
Torreberga maskinstation möjliggjorde stordrift på gårdsnivå. Bra år för ensilagemajs. Risken för extremregn har ökat och boskap kan beta brandgator. Det är några av nyheterna ur dagens program.
Senaste inslagen
Mest protein till lägst kostnad vinner
Ny rapport vill ena sektorer för hållbar energianvändning
Rekordtidig färskpotatispremiär
Utvecklingen av Vixeran fortsätter
Försöksrapport för svenskt lantbruk finns nu tillgänglig
Kundanpassade växtskyddssprutor
Växtnäring sockerbetor Växtnäring sockerbetor
Bra samarbete om lastmaskiner
Fågelinfluensan hos mjölkkor i USA
Traktortillverkare med bekymmer
Nya upptäckter om klumprotsjuka
Ny sektionskontroll
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.