Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Senaste inslagen

Green Deer Läckeby tror på nya vagnarna
Gensaxen löser inte allt
Det svenska slaktsvinspriset står sig
Produktnyheter från Swedish Agro Machinery
Case-traktorn väcker intresse på Öland
Dikor borde få djurvälfärdsersättning
Nyheter som kommer till Wallins 2026
Claas Axion 9 lyfter prestanda och förarmiljö
IL-Mek om efterfrågan och marknadsläget
Nya traktorer är viktigt på Agromaskiner
Klaravik satsar på försäljningsrekord
Mycket nytt från Lemken

Tidigare intervjuer

I dagens måndagsintervju är Tove Bergman gäst. Hon är fåruppfödare och håller till utanför Hörby i Skåne och hon menar att fårnäringen går mot en ljus framtid.
I dagens program berättar vi om den senaste USDA-rapporten. I vår måndagsintervju ska det handla om potatis och mer specifikt potatisens stärkelse. Gäst är Mariette Andersson, forskare på SLU.
I dagens program får vi en rapport från spannmålsmarknaden och gäst i vår måndagsintervju är Anders Hedberg som jobbar med sensorer inom lantbruket.
Patrik Gustafsson är gäst i dagens måndagsintervju. Han är domare, utställare och SM-vinnare i Showmanship. Det handlar alltså om bedömning av köttrasdjur.
Idag är det Peter Lundqvist, professor vid institutionen för arbetsvetenskap, ekonomi och miljöpsykologi vid SLU som gästar oss.
I dagens måndagsintervju gästas vi av Malcolm Göthe, utredningsinspektör på Länsförsäkringar som pratar om stölder i lantbruket.
I dagens måndagsintervju gästas vi av Björn Pettersson, vd på Swedish Agro Machinery, det blir med andra ord fokus på lantbruksmaskiner och maskinmarknaden i Sverige.
I dagens måndagsintervju möter vi Skånemejeriers ordförande Anders Rolfsson. Och så tar vi oss en titt på spannmålsmarknaden.