ANNONS

Höstbehandling kräver rätt strategi

Tidig behandling, god markfukt och rätt preparatval är viktiga faktorer för en effektiv ogräsbekämpning i höstsäd. Det finns mycket att tänka på och därför är god planering och koll på fälten A o O. 

Råden kommer från Jordbruksverket, som betonar att ogräsfloran och ogrästrycket på det enskilda fältet bör styra behovet av höstbekämpning. Vid mycket gräsogräs eller konkurrenskraftiga örtogräs kan en behandling på hösten vara nödvändig för att undvika skördeförluster, medan sen sådd eller litet ogrästryck kan göra att behandlingen kan utelämnas.
Flera preparat ger bäst effekt när de används tidigt, omkring grödans ettbladsstadium, och vissa ska användas redan före uppkomst. Fuktig markyta och en jämn, återpackad såbädd förbättrar effekten, liksom anpassad sprututrustning.
Samtidigt finns miljörisker att ta hänsyn till.
Prosulfokarb är lättflyktigt och kan driva med vinden, medan diflufenikan, DFF, lätt kan förflytta sig i marken och nå dräneringsvatten.
Inför behandling bör sprutan vara väl rengjord och rätt inställd, och vindförhållanden samt avdriftsreducerande munstycken kontrollerade.
För den som har problem med renkavle är falsk såbädd och senarelagd sådd viktiga åtgärder, kompletterat med kemisk bekämpning mellan sådd och grödans ettbladsstadium. Mot åkerven och vitgröe är höstbekämpning särskilt viktig i höstkorn, där våralternativen är begränsade. Även baldersbrå, blåklint, vallmo och spillraps bör prioriteras på hösten. Sandlosta är däremot svårare att komma åt kemiskt och bör framför allt hanteras genom växtföljd, plöjning och senarelagd sådd.
För BeFlex finns visst försöksstöd för effekt mot sandlosta, men behandlingen behöver ses som en del av en strategi och följas upp med en tidig vårbehandling. På preparatsidan är 2026 sista hösten för Cadou, eftersom produkter med flufenacet inte längre får släppas ut på marknaden och sista datum för användning, lagring och bortskaffande är den 10 december 2026. Samtidigt har Syngenta introducerat Vernala, som innehåller aklonifen och har samma aktiva substans, dosering och registrering som Chanon.

Relaterade artiklar