Begränsning av areal för blommande åker och fältkant från år 2026
Regeringen har beslutat om en begränsning av miljöersättningen blommande åker och fältkant. Från och med år 2026 kommer man bara att kunna söka ersättningen på en viss andel av den åkermark som ingår i en växtföljd.
Man kommer att kunna söka ersättningen på upp till 10 hektar, och därutöver för 20 procent av den areal åkermark som överstiger 10 hektar.
Exempel
Den som har 10 hektar åkermark i växtföljden kan söka på hela sin areal.
Den som har 50 hektar åkermark i växtföljden kan söka på 18 hektar (10 hektar + 20 procent av 40 hektar).
Den som har 100 hektar åkermark i växtföljden kan söka på 28 hektar (10 hektar + 20 procent av 90 hektar).
Man räknar ut själv, men SAM Internet varnar om det blir fel.
Man behöver själv beräkna hur stor areal som man kan söka ersättning för. I översikten i SAM Internet kommer man att kunna se hur mycket mark som det är sökt för den här ersättningen. Om man har sökt på för stor areal kommer en varning.
