ANNONS

Fortsatt stabil grismarknad i EU

Det blev ingen direkt prisuppgång för griskött i EU inför julslakten men inte heller någon prisnedgång nu. Slaktsvinspriserna är totalt sett stabila i EU även om de faller denna veckan i Danmark och steg i Sverige.

I Tyskland ligger slaktsvinspriset stilla trots att det är gott om slaktgrisar på marknaden. Det är en stor marknad och lägger grunden för resten av EU. Bakgrunden till att priset kan hållas uppe är att lagren av fryst griskött är små just nu samt att många helgdagar i jul ligger på vardagar och därmed minskar slaktkapaciteten något. Troligtvis påverkar det inte mycket då efterfrågan för griskött alltid minskar i januari månad.
Totalt i världen minskade grisproduktionen i år. Det ser ut att produceras 124 miljoner ton griskött i världen år 2024.
Trots minskad produktion ökade handeln med griskött i världen med 1,6 procent. Det innebär att allt fler ätit en gris som inte producerats i det egna landet år 2024. Sydkorea, Mexiko och Filippinerna ökade sin import av griskött i år medan Kina minskade.
De flesta regioner minskade sin grisproduktion 2024 utan Brasilien och Ryssland som ökade.

Relaterade artiklar