Svensk plogindustri går i graven
Tyska Faircap som köpte svenska Överum av CNH Industrial år 2024 lägger nu ner verksamheten. Alla i styrelsen har lämnat sina uppdrag.
De anställda på Överum Industries fick i dag onsdag beskedet att de skulle gå hem från jobbet. Besked om vad som kommer att hända i företaget kommer senare i månaden. Det rapporterar Västervikstidning i dag.
Svenska Överum har ingått i danska Kongskilde under decennier. Kongskilde har gått med förlust år efter år men den svenska verksamheten med plogar och såmaskiner har alltid levererat ett positivt resultat.
CNH Industrial med varumärken som Case IH och New Holland var intresserade av att bli en så kallad fulliner och sökte då en tillverkare av redskap inom jordbearbetning och sådd. År 2016 köpte CNH Industrial Kongslide Överum men i april år 2024 sålde CNH Industrial Överum till tyska Faircap, som nu ser ut att stänga ner verksamheten.
Vad som nu sker i Överum och de ikoniska blå svenska plogarna återstår att se.