Dagens program handlar bland annat om hur allt fler vill investera i bevattningsutrustning.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
SLU vill starta utbildning för civilingenjörsutbildning och synbara skillnader med Yaras PK-strategi på Borgeby fältdagar. Det är rubrikerna i fredagens Lantbruksnytt.
Hos Foodhills i skånska Bjuv rullar nu tröskorna för att skörda ärtor. Men det har varit en tuff start på årets ärtskörd. Vi besöker Axima, ett lantbruksmaskinföretag som växt snabbt...
Viltskadorna har fördubblats på sex år, Lantbruksnytt redogör för skadorna och så besöker vi gropen på Borgebyfältet, en gammal favorit som får en del nyheter i år.
Vi tittar på en produkt som heter Quaterna och som ökar jordens förmåga att lagra både kol och vatten och så går vi igenom en skördetröska och tittar på viktiga...
Ny vecka och vi börjar med att berätta hur spannmålsmarknaden står sig inför den kommande skörden.
Rise startar centrum för cybersäkerhet. En neutral partner som kommit långt inom säkerhetstekniken och så sammanfattar vi några av veckans nyheter.
Idag tittar vi på ett utvärderingsförsök i pivotbevattning med testgrödorna vårvete och sockerbetor. Jaktförordningen för utfodring av vilt ändras och SVA delar ut gratis trikintester för vildsvin.
Senaste inslagen
Unik mjölkrobot ska monteras i Falkenberg
Stor biogastraktor från New Holland
Väderstad visar tre nya produkter
Tre Claas i Årets Traktor
Midjestyrt på Borgeby
Räntekostnaderna förväntas falla tillbaka
AgXeed tar nästa steg
Radrensare går på djupet
EU förbjuder animalieprodukter från en stor leverantör
Selma ska ge råd direkt i fält
Sparbanken Syd om ränteläget
Hur ska köttproduktionen öka?
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi hampaodlaren Thomas Jacobsson i studion och därmed kommer dagens intervju att handla om en lite annorlunda och mycket omdiskuterad odling.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden och så har vi Potatisodlarnas ordförande Anders Andersson i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök från Danmark. Det är Svend Skov Olesen, exportchef på Samson som besöker oss och det kommer därför att handla om gödselteknik.
I dagens måndagsintervju är det fokus på traktorer. Per Johnsson från Söderberg & Haak är på plats för att reda ut fler frågor kring det nya traktordirektivet.
I dag har vi besök av Ove Karlsson, teamledare på KCF Kompetenscentrum Företagsledning och den intervjun kommer att handla om företagande inom lantbruket.
I dagens måndagsintervju träffar vi Skånegårdars nya vd Ann Knutsson och så blir det en uppdatering av spannmålsmarknaden
I dagens program gästas vi av Bengt-Göran Andersson, divisionschef på Kronägg. Vi får även en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.
I dagens program handlar måndagsintervjun om säkerhet inom lantbruket. Tobias Malmberg har besök av forskaren Catharina Alwall Svennefelt. Vi får också en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.











