Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program hör vi om autonoma traktorer på svenska gårdar trots oklara EU regler. Vi hör även om hampshiregrisen som härstammar från två gårdar.
I dagens program handlar det om sockermarknaden och så tittar vi på den största traktormodellen från Kioti, ett fabrikat som numera säljs av Farmers First i Sverige.
I dagens program berättar vi om Farmers First premiärvisning av sydkoreanska Kioti. Vi får även höra Magnihills vd berätta om arbetet för att minska miljöpåverkan och hur de ser på...
Spannmålspriset fortsätter uppåt och i dagens program förklaras varför. Det handlar även om kvinnor i lantbruket samt några bra tips inför vårbruket.
I dagens program handlar det om fågelinfluensa och så har vi en nyhetssammanfattning och en tävling.
I dagens program får vi en unik inblick i Claas moderniserade fabrik i franska Le Mans. Dessutom har Husqvarna presenterat nya batteriblås och batteridrivna åkgräsklippare.
I dagens program får vi se världens största konventionella traktor från John Deere. Dessutom besöker vi Handelsbankens Skog och lantbruksdag där räntor, konjunktur och omvärldsläge diskuteras.
I dagens program tar vi en titt på lastmaskiner från Claas och så tittar vi på en svensk anläggning som återvinner ensilageplast. Något som sparar fossil olja.

Senaste inslagen

Fördel hybrid hos Claas
Inga klara besked om när Nordic Sugar kan vara igång med produktionen
Populär kultivator behåller namnet men är ändå helt omgjord
Svensk grisnäring kan få en bra start på 2024
Flera faktorer samarbetar för en stabil ramp på växtskyddssprutan
Eldriven hjullastare från Ljungby Maskin
Växa höjer avkastningsmålet
Goda odds för friförklaring
Gamla maskiner kan bli moderna
Kolinlagringens effekt på mjölkgårdens klimatavtryck
För extremt grund bearbetning
Nya rön om ko och kalv tillsammans

Tidigare intervjuer

I dagens program startar vi vår valbevakning och första frågan att svara på är hur Sveriges självförsörjning ska se ut. Och så blir det även en titt på spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju ska vi prata generationsskifte. Och så tittar vi på spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju har vi besök av Andreas Mårtensson, mässansvarig för Borgeby fältdagar.
Lantbruksnytt firar 1000 program! Hör grundaren Anders Niléhn berätta om hur allt startade.
Dagens måndagsgäst är Hannes van Lunteren, business designer på Krinova, som kommer att prata om företagsutveckling inom de gröna näringarna. Som vanligt på måndagar får du som tittar även en rapport från spannmålsmarknaden.
I dag har vi Christina Nordin i studion och det kommer att handla om Jordbruksverket och allt runt det.
Idag gästas vi av Henrik Hesby från Claas i studion. Och så får du det senaste från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju pratar vi med Lennart E Bengtsson som är vd på mjölkföretaget Wapnö Gård. Och så tittar vi som vanligt på spannmålsmarknaden.