I dagens program handlar det om teknik i lantbruket. Lantbruksnytt besöker DeLavals Hamra Gård som byggts ut rejält och så besöker vi Ranaverken som gjort en nysatsning.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens program får vi höra om nyheter om John Deeres exakthackar. Vi får även höra om PFAS från Jordbruksverket, inför förbud i Danmark.
I dagens program rapporterar vi om lite nytt från Claas och så handlar det återigen om lantbrukarnas hälsa, ett mycket viktigt ämne.
Spannmålspriset stiger trots en Wasde-rapport som visade på ökade lager av vete i världen. I dagens program redogör vi för varför det blev så. Vi rapporterar även om sockerbetsodling och...
I dagens program handlar det om att den danska slaktsvinsproduktionen ökar efter flera år med fallande siffror och så sammanfattar vi veckan och kör en söndagstävling.
Efterfrågan på ekologiskt griskött ökar och Lantbruksnytt besöker en producent. Vi gör även ett återbesök på Amazone som visat en hel del nya maskiner denna höst.
Lantbrukets arbetsmiljö och hälsa är viktigt och om det handlar dagens program där vi även besöker Nordisk Däckimport som gjort stora investeringar.
I dagens program får vi höra från sockerbetsodling, efter att sockerbetskampanjen är igång. Vi får även titta på New Hollands nya T7-serie.
Senaste inslagen
Ny maskin inför betsådden
Odling på ekologisk fokusareal
Årets mjölkbonde 2022 med fokus på djurhälsa
100 miljoner för nytt suggstall
Oro för nötköttsproducenter
Det säljs fler tröskor till 2022
Mer odling av våroljeväxer
Regler stoppar autonoma lantbruksmaskiner
Helgen bjöd på folkfest i Falköping när GJ maskin öppnade för vårvisning.
Rätt tjur kostar
Lantbruksfrågor viktigt för skånes politiker
Jordbruksverket omorganiseras i Skåne
Tidigare intervjuer
Den största utmaningarna för LRF Ungdomen är främst kapitalfrågan vid växling mellan generationer, det menar Emil Hjalmarsson ordförande för LRF Ungdomen Skåne som är gäst i vår måndagsintervju.
I dagens måndagsintervju pratar vi om arbetet med att få ut nyanlända i de gröna näringarna. Landsbygdsrådgivare Christer Yrjas från Hushållningssällskapet berättar om matchningsprojekt i Skåne i samarbete med Arbetsförmedlingen.
I dagens måndagsintervju har vi besök av Jörgen Bengtsson från LRF Konsult som berättar om Lantbruksbarometern.
Jonas Arvidsson, VD på Lantmännen Maskin, är vår gäst i dagens måndagsintervju. Han berättar om lantbruksmaskinbranschen och alla de förändringar som sker där.
I dag har vi Kristina Yngwe från Centern i studion, det är Tobias Malmberg som frågar ut henne om var hon och centern står vad gäller viktiga lantbruksfrågor, och så en rapport från spannmålsmarknaden där priset på vete och majs går upp.
Gäst i dagens måndagsintervju är industridoktorand Sandra Lindström från Hushållningssällskapet Skåne. Hon ger konkreta tips till lantbrukare som sysslar med oljeväxter. Vi har också en färsk rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens Lantbruksnytt får du en uppdatering på spannmålspriserna i världen och i måndagsintervjun har vi besök av Mikael Jeppsson, spannmålschef på Lantmännen.
I dagens program har vi en rapport från spannmålsmarknaden. Höstgrödorna ser fina ut på norra halvklotet och vårbruket flyter på bra. Gäst i vår måndagsintervju är Torbjörn Lithell från HK Scan som berättar om animalieproduktionen och slakteribranchens utmaningar framöver.