Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program berättar representant för LRF om hur USA:s tullar slår mot svenskt lantbruk och så var vi med när Kubota visade upp hela sitt maskinprogram.
I dagens program får vi höra om om gps-övervakning från företaget Qulinda. Utöver det pratar vi även med tjeckiska Bednar om att de inte längre har återförsäljare i Sverige.
I dagens program handlar det om spannmålsmarknaden, där priserna fortsätter neråt, om nötköttsmarknaden där priserna fortsätter uppåt och om gödselmarknaden där priserna ligger stilla.
Generation Z är oroliga för sin hälsa men kan inte förmå sig att äta sunt ändå, om det handlar dagens program som även innehåller en nyhetssammanfattning och en tävling.
Mest protein till lägst kostnad vinner i tävling med ekologisk vall och svenska aktörer har spelat en viktig roll i arbetet med rapporten Beyond Silos.
Skördetid på Bjärehalvön med säsongens första färskpotatis och en ny rapport vill ena sektorer för hållbar energianvändning.
I dagens program går vi igenom resultaten av Sverigeförsöken 2024 och så tittar vi på två biostimulanter från Syngenta.
Dagens program handlar om växtnäringsförsök till sockerbetor och så besöker vi en tjeckisk tillverkare av växtskyddssprutor.

Senaste inslagen

Radhackning
Biologiska mångfaldsdagen
Prishöjning på drivmedel
Sverige som ekoland
Uppföljning av höstrapsen i Väderstad
Projekt för djurskyddskontroller
Rysk livsmedelsproduktion
Ekologiska framtidsdagen
Pivotbevattning del 2
Jordbruksmarken 2018
Ekologiska sockerbetor
Karlfälts gård visar upp sig

Tidigare intervjuer

I dagens program rapporterar vi om spannmålsmarknaden och så har vi besök av Thomas Magnusson i studion. Thomas är ordförande i Cocega och det handlar alltså om jordbrukspolitik på EU-nivå.
I dagens program blir det fokus på minkar. Dagens gäst i Måndagsintervjun är Johan Dalén, vd för Svensk Mink.
I dagens Lantbruksnytt har vi en rapport från spannmålsmarknaden och i vår måndagsintervju är det Hans Ripa, vd på Söderberg & Haak, som är på plats och det blir fokus på maskinbranschen.
I dagens program har vi besök av Olle Olsson, professor i molekylär biologi, och en av forskningsledarna för ScanOat och så kommer årets första rapport från spannmålsmarknaden, som avslutar priserna för 2017.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden där det har varit en viss prisuppgång och så har vi Desirée Grahn, verksamhetsledare på Biogas Syd i studion.
I dagens måndagsintervju kommer fokus att ligga på slakterinäringen då vi har besök från Jonas Tunestål, VD på KLS Ugglarps.
I dagens program har vi Henrik Stridh på besök i studion och det kommer att handla om äppelodlingen.
Idag har vi besök av Per-Uno Alm i vår måndagsintervju och han kommer att prata om solel.