Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program får vi höra om hur Bednar söker nya återförsäljare i Sverige. Vi får även höra om vidareutvecklingen av Atfarm från Yara.
I dagens program tittar vi på vagnar från Randex. Utöver det får vi se en demo med målad blast av HIR Skåne.
I dagens program följer vi spannmålsmarknaden, konstaterar att efterfrågan på nötkött minskar något nu under sommarsemestern och tar även en titt på gödselmarknaden.
I dagens program handlar det om digitala sprutjournaler, en nyhetssammanfattning, en tävling och så presenteras vinnaren i förra veckans tävling.
I dagens program får vi höra om Massey Fergusons nya traktor. Vi får även titta på skrämselutrustning från Bird ProTech.
I dagens program får vi höra om Claas nya butterfly. Vi får även en inblick i gårdsförsäljningen av alkohol.
I dagens program besöker vi en expansiv lantbrukare i Småland som investerar och planerar för framtiden och så tittar vi på en ny produkt som Bayer visade på Borgeby Fältdagar.
I dagens program handlar det om eldrivna terrängbilar och om ett nytt verktyg som ska hjälpa lantbrukare som vill producera egen energi.

Senaste inslagen

Jordar i balans på Slätte Ekodag
Smartab satsar på lantbruket
Maximalt bete med novemberkalvning
Charolais världskongress
GJ Maskin
Ny kamerateknik från Datalogisk
Tidig gräsfröskörd på Barsebäck gods
Jakten på foder
Bästa smågrisproducenten
Brunnby Lantbrukardagar 2018
Assarssons trädgård
NBR kalkförsök

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.