I lördagens Lantbruksnytt handlar det om en konsumentorganisation menar att slopat beteskrav vore mjölkbranschens största misstag. Vargreviret i Skåne väcker frågor, i veckan hölls digitala informationsmöten.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens Lantbruksnytt berättar vi att fågelinfluensan kan få långsiktiga konsekvenser för kycklingproducenterna, men än så länge klarar man av att förse konsumenterna. Planteringen igång hos Åhus Grönt. Broccoli först...
Mjölkproduktionen går bra i Sverige just nu, det framkom på Mjölkens Dag. Men det behövs investeringar för att klara framtiden. Och så besöker vi en maskinstation som satsat stort på...
Positiva tongångar i lantbruket trots utmanande år visar Lantbruksbarometern, men investeringsviljan har varit lägre. Och årets betkampanj blev tack vare rekordhög tillväxt under hösten en av de bästa någonsin.
I dagens program handlar det bland annat om att den svenska importen gör att vårat antibiotikaavtryck ökar. Vi får också veta mer om hur pandemin försvårar för utländsk arbetskraft.
Vi börjar veckan i Lantbruksnytt med ett nyhetssvep, det senaste från spannmålsmarknaden, bronsplacering för sockerbetsskörden, och fortsatta problem med spridningen av fågelinfluensa.
I dagens program tittar vi tillbaka på några av veckans höjdpunkter.
I dagens program får vi veta hur det blir i sommar på Borgebyfältet efter det att mässan ställts in. Dryckesproducent positiv till nya lagförslaget för rättvisare affärsmetoder i livsmedelskedjan.
Senaste inslagen
Få ut mer av din traktor
De bygger ut för slaktsvin
Väderstad satar framåt och bygger ut
Man ska aldrig ångra sina beslut
Urtidsdjur som inte går att tämja
12 miljoner till nytt Kunskapsnav
Investeringsviljan viker inom svenskt lantbruk
Lönsamheten fortsatt god
VikingGenetics arbete med CFIT utökas
Grannar påverkar lantbrukares beslut
Bladmögelresistent King Edward färdig på SLU
Ny uppgraderad exakthack från John Deere
Tidigare intervjuer
Idag ska vi träffa Mats Jönsson, Sverige-ansvarig för Lemken. Vi har träffat honom hemma på gården där han bland annat berättar hur det är att kämpa in ett märke på en marknad som bitvis kan vara ganska konservativ.
En längre intervju med Lantmännens styrelseordförande Per Lindahl.
Företrädare för DataVäxt, Lantmännen Maskin och HIR Skåne berättar om det uppkopplade lantbruket och alla fördelar det kan medföra för ökad kontroll över såväl maskinerna som gårdens ekonomi.
En ovanligt utdragen betkampanj är avslutad. Betförsörjningschefen Birger Olsson från Nordic Sugar ska ge oss detaljerna i dagens måndagsintervju.
Sverige behöver stärka sitt skydd av jordbruksmark menar Anders Larsson, forskare vid SLU Alnarp, en av de drivande krafterna bakom föreningen Den Goda Jorden. Idag är han på besök i vår måndagsintervju. Som vanligt rapporterar vi även från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju träffar vi Anders Bauer växtodlingsrådgivare från HIR Skåne som berättar om vårgrödor och sortförsök.
I dagens Lantbruksnytt blir det en nyhetsuppdatering med en rapport från spannmålsmarknaden. I måndagsintervjun har vi besök av Tornums förre vd Per Larsson som idag har rollen som senior advisor på företaget.
I dagens Lantbruksnytt intervjuas Frans Brodde från HIR Skåne som pratar om precisionsodling och tjänsten Markkartering.se. Det blir också en nyhetsuppdatering med en rapport från spannmålsmarknaden.