Ny större Xerion från Claas når 653 hästkrafter med en rejäl motor från Mercedes-Benz. I dagens program tittar vi närmre på den maskin samt pratar med den nya organisationen för...
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens program berättar Årets Vallmästare om sina framgångsknep. Flera saker i samverkan som blir ett vinnande koncept och så tar vi en skördeprognos för årets sockerbetsskörd.
De nordiska ländernas gemensamma genbank, NordGen, bjöd nyligen in till femtonårsfest. Lantbruksnytt rapporterar från denna och tittar även på en eldriven autonom traktor med utbytbara batterier.
Lyckeby står redo med nya potatissorten nu när gensaxen blir tillåten inom EU och så handlar dagens program om ett projekt för att öka den svenska odlingen av baljväxter.
Spannmålspriserna vände upp under fredagen och slutade på plus förra veckan. I dagens program har vi en rapport från spannmålsmarknaden, redogör för ett övervakningsförsök av suggor samt tittar på gödselmarknaden.
Koldioxid kan bli ätbart protein, Lantbruksnytt rapporterar om ny forskning. Och så sammanfattar vi veckans nyheter samt berättar om vem som vann priser i förra veckans tävling.
I dagens program berättar Mats Jönsson på Lemken om deras nya såmaskin Solitair DT och så tittar vi på hur jord förflyttas på ett bra sätt när matjord skrapas ihop...
I onsdags kväll kom USDA-rapporten för juli och Lantbruksnytt pratar med Lantmännen om aktuella händelser på den internationella spannmålsmarknaden och så förevisar Växa fördelarna med AR-glasögon i mjölkbesättningen.
Senaste inslagen
Swedish Agro ökar 20 procent
Svag lönsamhet kan minska spannmålsodlingen
Maskinnyheter och produktvisning hos OP Maskiner
Överskottet täcker inte markhyran
Åhus Grönt Tvingas dra ner rejält på sallad
Stabil ränta 2026
Tosterups gård kör Novag
Mer som utdelning
Nyheter från Adama
Billigare gödsel – Enda räddningen för spannmålskalkylen
Axima nöjda med den öländska marknaden
Spannmålspriset kan falla ännu mer, det är viktigt att sälja en del av skörd 26 i god tid
Tidigare intervjuer
Dagens intervju handlar om lantbruksdäck då vi har däckgurun Peter Jonnysson på besök i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök av VD:n för svenskt kött som gärna vill öka svensk export av kött. Som vanligt på måndagar får vi också en rapport från spannmålsmarknaden.
På Rinnebäcks gård utanför Lund har man inte bara ett ekonomiskt bokslut, utan även ett ekologiskt och ett socialt. Ägaren Håkan Rasmusson berättar mer i dagens måndagsintervju.
HKScan, Lantmännen och LRF har satsat 100 miljoner kronor i Tillväxtbolaget för Sveriges lantbrukare. Men vad ska pengarna användas till och hur ska de komma lantbruket till godo? VD Helena Silvander ska berätta mer i dagens måndagsintervju.
Gäst i dagens program är Tomas Germundsson som kommer berätta om ett forskningsprojekt i spåren efter sommarens torka.
Numera får svenska rapsodlare använda tillväxtreglerande ämnen. Vad har det egentligen inneburit för branschen? Det och mycket mer ska vi få veta av dagens måndagsgäst Anneli Kihlstrand som är vd för Sveriges Frö- och Oljeväxtodlare.
Vår gäst idag är Håkan Håkansson från HIR Skåne, han skall få berätta hur det går i vårbruket så här långt.
Mobil gröngödsling, hur funkar det egentligen? Och vilka vinster kan det ge? Per Modig på HIR Skåne berättar mer i dagens måndagsintervju.



Garagetält-Båthall PRO 3,6
Rundbågehall 9,15 x 12 x 4
Lagertält PRO 5 x 10 x 2 x 







