I dagens program berättar vi att Vredestein vidareutvecklar samarbetet med Claas. Utöver det blir det ett nyhetssvep som sammanfattar veckans viktigaste händelser.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I onsdags presenterades resultatet av den senaste Lantbruksbarometern. Lönsamheten och framtidstron ökar, men investeringsviljan tar inte fart ännu. Och vi tittar på en ny kättingröjare från Tokvam med bättre räckvidd.
Räntan oförändrad är ett positivt besked för lantbrukares investeringsvilja. Och lanserade lantlyftet skall bli en plattform för bättre arbetsmiljö, säkerhet och hälsa i gröna näringar.
I dagens program får vi höra om att Arla utökar FarmAhead och det första nya poänget släpps i april. Och separerad gödsel med rätt näringsinnehåll kan tillföras grödorna med bevattningsmaskiner.
Tongångarna bland lantbrukarna är positivare i dag jämfört med tidigare. Det visar den senaste Lantbruksbarometern som vi presenterar i dagens program, ett program som även innehåller en rapport om lantbrukares...
I dagens program får vi höra om potatisspecialisten som satsar på precision. Vi får även höra om det senaste bevattningssystemet.
Vi inleder veckan med spannmålsmarknaden som fortsätter att påverkas av politiska händelser och införande om tullar. Och EU-kommissionen har presenterat ett nytt program för att öka konkurrensmöjligheterna.
I dagens program berättar vi om en ny avhandling från SLU. Utöver det blir det ett nyhetssvep som sammanfattar veckans viktigaste händelser.
Senaste inslagen
Inte krångligare än nödvändigt
Årets nötköttsföretag i Västerbotten
Stort intresse för Årets Traktor 2023
Fri utbildning i regenerativt hos Svensk kolinlagring
Ny modell från Case IH på Eima
Våg ska sätta fokus på markpackning
Mycket nytt från NH på Sima
Påverkansarbete i fokus för Kristina Yngwe
Växtprotein från vall
Var fjärde matvara butikens egna märke
Nytt innovativt grisstall
Fårens motsvarighet till wagyu
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.