I dagens program får vi höra om potatisspecialisten som satsar på precision. Vi får även höra om det senaste bevattningssystemet.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Vi inleder veckan med spannmålsmarknaden som fortsätter att påverkas av politiska händelser och införande om tullar. Och EU-kommissionen har presenterat ett nytt program för att öka konkurrensmöjligheterna.
I dagens program berättar vi om en ny avhandling från SLU. Utöver det blir det ett nyhetssvep som sammanfattar veckans viktigaste händelser.
I dagens program får vi följa med på betdagen i Lund. Vi får även höra om lanseringen av Lantbrukets Kunskapsbank.
I dagens program får vi höra om att energiåtgång i mjölkstall skall mätas i nytt pilotprojekt med stallförsök. Och spannmålsskörden ska i snitt upp nästan 30 procent.
I dagens program besöker vi en gård som genom konceptet "Den robusta gården" – blivit en självförsörjande gård som ökar beredskapen. Och Klaravik fortsätter att sätta nya rekord, nyligen nåddes...
Med genetik och bättre teknik ska snittskörden av spannmål i landet upp till nio ton per hektar och så berättar en veteran i branschen hur man tar fram fina avelstjurar...
I dagens program handlar det om att anpassa kvävegivan rätt i höstspannmålen och så tittar vi på en ny flytgödselspridare.
Senaste inslagen
App säkerställer rätt växtskydd
Finland vill dämpa handelns makt
Lammproduktionen långt under efterfrågan
GroPro behöver investera mer
Ny fodertillsats med samma resultat som zink
Swedish Agro inför Elmia 2022
Nytt system för precisionsutfodring
Grimme Rexor 6300
Masken som gör kycklingarna friskare
Minskat intresse för att odla ekospannmål
Skånebönan, handlingsplan för mer mat av svenskt växtprotein
Minskad svensk äggproduktion kan bli nödvändig
Tidigare intervjuer
I dag rapporterar vi om den danska John Deere-återförsäljaren Semler Agros resultat. Och så har vi Nils Yngvesson i studion och det kommer att handla om växtodling.
I dagens måndagsintervju sitter Thomas Bardenstam i fåtöljen pratar om sitt projekt som handlar om att utveckla landsbygden och ta till vara på de fastigheter som i dag bara står tomma.
I dagens program möter vi Anders Ericson från Greppa Näringen. Och som vanligt får du en uppdatering från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju möter vi Hans Ramel som är ny vd för LRF Skåne. Och så tittar vi som vanligt på spannmålsmarknaden.
I dagens program handlar det om svampar och resistens, Ida Lindell är i studion, växtodlingsrådgivare på HIR-Skåne. Och så får vi en aktuell rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju möter vi Henrik Hallqvist från Jordbruksverket. Med andra ord kommer det handla mycket om växtodling och växtskydd.
I dagens program handlar det om sockerbetsodlingen och gäst i studion är Desirée Börjesdotter, vd på Nordic Beet Research. Och så rapporterar vi från spannmålsmarknaden där priserna steg efter fredagens USDA-rapport.
I dagens måndagsintervju möter vi LRF Skånes före detta ordförande Marianne Andersson.