Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Arlas halvårsrapport visar allt högre produktionskostnader som bromsar utvecklingen, men globalt ökar Arla intäkterna. En fördel med Siwi koppling som funnits sedan 2012 är att föraren aldrig behöver lämna hytten,...
I onsdagens program besöker vi Kvernelands fabrik där produktionen ökar snabbt. Vi undersöker också hur nära svenskt lantbruk egentligen är att köra biogastraktorer i slutna kretslopp.
Torreberga maskinstation möjliggjorde stordrift på gårdsnivå. Bra år för ensilagemajs. Risken för extremregn har ökat och boskap kan beta brandgator. Det är några av nyheterna ur dagens program.
Lantbruksnytt startar som vanligt veckan med en rapport från spannmålsmarknaden.
Vi avslutar veckan med en återblick på nyhetsrapporteringen och tipsar om sökbara pengar från Svenska köttföretagen.
Hitta Maskin heter en ny aktör på begagnatmarknaden som gjorde debut i veckan. Den nya sajten låter maskinhandlarna äga begagnataffären.
I sockerbetsodlingen väljer många lantbrukare begagnad betupptagare framför ny. Och skörden av grönärtor har hittills i genomsnitt varit sämre än väntat.
Veckans kraftiga regnoväder ställer till det för lantbruket och oljeväxterna går mot rekordår.

Senaste inslagen

Nyheter ifrån Metsjö
Tiodubbling av skånsk ärtproduktion
Enkel avfuktning i lagret
God kalvhälsa och diversifierad produktion
Skurar och värme – då trivs potatisbladmögel
Planerad cyberattack mot Lantmännen
Kooperativt Eko-mejeri en möjlighet
Mycket torrt på Öland – igen
John Deere visar upp ny tröska
Djurgård kan bli stortillverkare av kompostprodukt
Markpackningen ett större problem än vi tror
Inga autonoma traktorer från Väderstad

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.