Spannmålspriset faller trots minskande lager. I dagens program berättar Mats Eriksson på BM Agri om veckans WASDE-rapport och så besöker vi en lantbrukare som bytte bort sju Fendt till lika...
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Svenska ärter får kvalitetsfördel efter varm europeisk sommar. Och i höst visar Bednar och andra tillverkare upp sina senaste maskinnyheter på Agritechnica.
I dagens program besöker vi en lantbrukare i Skåne för att se hur skörden gått så här långt och så handlar det om drönare i lantbruket.
Vi börjar veckan med en rapport från spannmålsmarknaden där priset på spannmål fortsätter ner.
Produktion som export av griskött går tillbaka något inom EU i år. Utöver detta får vi en sammanfattning på veckan som gått.
I dagens program får vi höra om Lyckebys kampanjstart, som startar på tisdag. Vi får även ett nedslag i hur skörden har sett ut såhär långt.
I dagens program berättar Foodhills om hur årets ärtskörd har gått. Vi får även höra om Traktorservice spannmålslager.
Fabeo, ett av många auktionsföretag för bland annat begagnade lantbruksmaskiner berättar hur det går och så besöker vi i dagens program en biogasanläggning som ägs av 15 lantbrukare.
Senaste inslagen
Försiktighet är avgörande för 2023
Ny T7 - större utan att vara större
Lantbruket bjuds in till inspirerande filmfestival
USDA-rapport talar för lugn spannmålsmarknad
Tre miljoner färre hektar sådda än i fjol
Toppen inte nådd för inflation och räntehöjningar
Kultivator blir billig genom näthandel
Miljontals ägg återkallas efter salmonellautbrott
Drönare som fågelskrämma utvecklas i projekt VILL(T)SAM
Kommissionären: CAP-budget behöver ökas
Högre pH kan ge mer skörd
Lantbrukare tacksam för ett bra år 2022
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.



Lagertält PRO 5 x 4 x 2 x 3
Partytält Plus 5 x 10 m Nu!
Garagetält PRO 3,6 x 4,8 x 







