Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program Svenska Foder berättar om hur priset på insatsvaror måste bli billigare. Vi får även en årssummering från Adama, samtidigt som de blickar framåt.
Stora skördar globalt pressar spannmålspriset och även om många inte är nöjda kan det vara läge att sälja en del. Och så besöker Lantbruksnytt en återförsäljare av New Holland och...
I dagens program handlar det om lantbruksdemonstrationen i Bryssel och så besöker vi Green Deer i Läckeby, Småland.
I dagens program pratar Lantbruksnytt med säljare på Agromaskiner om hur de ser på lantbruksmaskinmarknaden och så besöker vi en stor julgransproducent, så här inför jul.
I dagens program tar vi en titt på spannmålsmarknaden, rapporterar om ett förenklingspaket från EU och så hamstrar danska lantbrukare växtskyddsmedel före försäljningsstopp.
I dagens program handlar det om bekymmer för företag som producerar alternativ till kött och så har vi en söndagstävling och en nyhetssammanfattning.
Det finns ingen djurvälfärdsersättning för dikor, något en del nötköttsproducenter efterfrågar och så ger den svenska Lemkenansvarige sin syn på marknaden.
I dagens program handlar det om PFAS i växtskyddsmedel, vad som händer med preparaten och vilka lösningar det finns framåt och så tittar vi på en ny vagn från Wielton.

Senaste inslagen

Mindre traktor för mjölkgården
EU vill straffa länder som inte bidrar
Kalkylen för fiskproducenter ser bra ut
Regelmiss medför att AB kan äga åkermark
Sverige ser positivt på nytt godkännande för glyfosat
Ny vd för Lantmännen
Hot mot djurproducenter drabbar hårt
Se vad som krävs av dig och din gård för att bli fiskbonde
Klimat negativt för djurhållning vid 2030
Använd all tillgänglig teknik för att sänka kostnaderna
Miljardstödet börjar redan i sommar
Analysera och planera dig genom krisen

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.