Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Välkommen till en ny vecka med Lantbruksnytt. Vi inleder i vanlig ordning med en rapport från spannmålsmarknaden.
Söndag och därför sammanfattar vi i vanlig ordning veckan med svepet.
Lördagsprogrammet handlar om nya Claas Trion, tröskmodeller som ger stor möjlighet till variation. Specialsökande hundar inom lantbruket kan bli användbara i framtiden för att spåra ogräs.
Rekordareal av höstraps att vänta när svenska lantbrukare köpt stora mängder rapsutsäde. Årets majsdag på skånska Helgegården bjöd på nya rön om värmeökningens betydelse och hur man kan hantera fåglar.
Pöttinger är en av flera maskintillverkare som tvingas öka sina priser på maskiner denna höst. Gregor Dietachmayr, marknadschef Pöttinger, berättar varför i dagens program och så var Lantbruksnytt med när...
I dagens program får vi en närmare titt på Case IHs nya Optum och får höra om förväntningarna på den stundande sockerbetsskörden.
Tyska Horsch visar sina senaste nyheter och rovdjursförvaltningen tar för lite hänsyn till hur rovdjuren påverkar lantbrukarna, som drabbas av stress och oro enligt en ny studie.
Spannmålspriserna fortsatt höga mitt i skörd och i Australien saknas skördepersonal. Något av innehållet i måndagens program.

Senaste inslagen

Efterfrågan finns trots rekordpriser på gödsel
Strukturkalka men ha koll på jorden
Nordeuropas största saffransodling växer med intresse och efterfrågan
Sätt ner foten vid nyåret
Ekologiskt proteinfoder en bristvara
Lyckat drag att köpa begagnat
De vill ha det optimala wagyuköttet
Landsbygdsministern vill öka produktionen
Kostnadsökningarna slår brett
Potential för svenska baljväxter
Produktionen ska öka i Sverige under CAP
Svensk livsmedelsberedskap ska bli bättre

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.