Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Torrt hö till försäljning, det passar bra i ett vattenskyddsområde. Lantbruksnytt besöker Ingessons Maskintjänst och så rapporterar vi om ett nytt ogräspreparat från Adama.
Fruktad skadegörare i skånskt potatisfält och västgötsk maskinhandlare med nytt koncept på agendan i dagens program.
Det kan bli hårdare lagstiftning vad gäller djurrättsaktivisters intrång på gårdar, i dagens program rapporterar vi om hur och så besöker vi en av de nya Case IH-återförsäljarna i landet...
Spannmålspriserna stiger igen. Vi rapporterar från spannmålsmarknaden och så har Tyskland fått sina första utbrott av ASF i tambesättningar.
En återblick på veckans rapportering sänder vi idag genom nyhetssvepet.
Tyska Fendt har presenterat produktnyheter. En trend framåt är lätta slåttermaskiner och minskat underhåll av traktorer.
Med högt gödselpris gäller det att använda produkerna rätt. I dagens program ger Yara sin bästa tips inför hösten. Vi har också tittat på ett digitalt hjälpmedel från Danska Regen...
Miljö och klimat är i fokus, det framkom under veckans presskonferens med Fendt och så tittar vi på försök för att lista ut hur blåklint bekämpas bäst i höstvete.

Senaste inslagen

Kostnader vid intrång på fastighetsmarken
Samodling ger mindre ogräs
Film för kors rätt
Grüne Woche exponeringsmöjlighet för Mossagården på tysk marknad.
AI sorterar potatisen
Mul-och klövsjukan
New Holland T5 visades på Lamma Show 2025
Utveckling livsmedelspriser
Färre smittor i grisningsboxen
Brist på mjölkgårdar
Bovaer är inget att oroa sig för menar Jordbruksverket
Koldioxidavgifterna har startat i danskt lantbruk

Tidigare intervjuer

Borgeby fältdagar närmar sig och idag har vi mässgeneralen Andreas Mårtensson på plats som ska berätta mer om vad som händer under mässan.
EU-kommissionen har föreslagit förändringar i lantbruksstödet – vad kan det innebära för svenska lantbrukare? Och vilka konsekvenser får resultatet i EU-parlamentsvalet? Detta och mycket annat ska Carl-Axel Andersson på LRF Konsult svara på i dagens måndagsintervju.
Hästnäringen med binäringar omsätter idag 72 miljarder kronor och sysselsätter tusentals människor runt om i Sverige. Men vad krävs egentligen för att branschen ska utvecklas ännu mer? Pia Petersson, verksamhetsledare för Hästen i Skåne är dagens gäst i Måndagsintervjun och ger svar på dessa frågor.
Efterfrågan på arbetskraft inom gröna näringar är stor. I dagens måndagsintervju har vi besök av en lantmästarstudent som snart tar examen. "Ett av mitt livs bästa beslut" så beskrivs utbildningsvalet av studenten, hör mer om varför i dagens program.
Dagens måndagsintervju kommer att ha fokus på grönsaker då vi har besök från Sydgrönt.
Om knappt två veckor är det val till Europaparlamentet. I dagens måndagsintervju kommer vi prata en hel del om EU och EU:s jordbrukspolitik. Gäst är Ewa Rabinowicz, professor i jordbruksekonomi.
Ett SLU-projekt har testat drönare och bildanalys för att identifiera angrepp av bladmögel på potatis. I dagens måndagsintervju förklarar forskaren Erik Alexandersson hur metoden fungerar.
Dagens måndagsintervju handlar om hållbarhet och självförsörjning. Hur hänger de här begreppen ihop? Och vad kommer krävas av svenskt lantbruk framöver? Dagens gäst heter Georg Carlsson och är forskare på SLU, Alnarp.