Överskott pressar kycklingpriset
EU:s pris på slaktkyckling ligger nästan 6 procent under fjolårets nivå. Ökad produktion och tidigarelagd import har gett ett stort utbud, vilket pressar priserna trots att den beräknade konsumtionen ökar.
Det genomsnittliga EU-priset på slaktkyckling var 284,60 euro per 100 kilo slaktvikt under vecka 42, motsvarande cirka 21,23 kronor per kilo. Det är 2,8 procent lägre än en månad tidigare och 5,9 procent under samma period i fjol. Priset nådde en topp på 22,70 kronor per kilo under vecka 28, men föll kraftigt i slutet av juli. Sedan början av augusti har det legat mellan 21,20 och 21,80 kronor per kilo. Trots nedgången är prisnivån fortfarande hög historiskt sett. Årsgenomsnittet 2025 var 21,75 kronor per kilo, jämfört med 14,91 kronor 2021. Prispressen beror framför allt på att EU:s produktion av fjäderfäkött ökade med 5,5 procent under första halvåret 2026. Den största ökningen skedde i Östeuropa, där Ungern ökade produktionen med 19,2 procent, Rumänien med 16 procent och Polen med 12,1 procent.
Mindre produktion
I Tyskland och Sverige minskade produktionen jämfört med året före. Samtidigt ökade importen med 13,2 procent, medan exporten bara steg med 1,6 procent. Importen från Brasilien ökade med 44 procent när importörer tidigarelagde sina inköp inför EU:s importstopp för brasilianskt kött den 3 september. Stoppet infördes på grund av bristande garantier kring antibiotikaanvändningen i den brasilianska produktionen. Ökad tillgång bakom högre konsumtionsprognos USA:s jordbruksdepartement USDA bedömer nu att konsumtionen av kycklingkött i EU ökar med 3,3 procent under 2026. I våras var prognosen 1,4 procent. För 2027 väntas ökningen avta till 1,6 procent. Siffrorna speglar dock inte enbart hur mycket kyckling konsumenterna faktiskt äter.
Uträkningen
Den beräknade konsumtionen bygger på produktion plus import minus export och visar hur mycket kött som finns tillgängligt på marknaden. När både produktion och import ökar kraftigt stiger alltså den beräknade konsumtionen, även om en del av importen kan finnas kvar i fryslager. Det handlar därför snarare om ett stort utbud än om en kraftig ökning av efterfrågan. Konsumentpriserna ger också en annan bild. I juli var fjäderfäkött 3,1 procent dyrare i butik än genomsnittet för 2025. Det ökade utbudet har därmed inte fullt ut slagit igenom i konsumentledet. En större del av den extra volymen kan i stället ha gått till restauranger, storkök och livsmedelsindustrin, där importerad bröstfilé är en vanlig råvara.
Brasilien kan öka prispressen då EU är nettoexportör av fjäderfäkött
Under januari–november 2025 exporterade unionen omkring 1,95 miljoner ton och importerade cirka 831 000 ton. Storbritannien var den största exportmarknaden, med cirka 675 000 ton. På afrikanska marknader, bland annat Ghana och Demokratiska republiken Kongo, säljs framför allt billigare styckningsdetaljer som lår och vingar. Brasilien var samtidigt EU:s största leverantör, med omkring 227 000 ton, trots att importen under en period stoppades till följd av fågelinfluensa i landet. Nu kan den brasilianska importen åter öka. Den 21 oktober meddelade EU-kommissionen att den avser föreslå att importen av brasilianskt kycklingkött åter ska tillåtas efter en positiv inspektion. Det kan öka prispressen ytterligare på en redan välförsörjd marknad, särskilt för bröstkött där importen har stor betydelse.
Sjukdomar styr
Fågelinfluensa kan förändra marknaden och är den största osäkerhetsfaktorn för utbudet under vinterhalvåret. Den 7 oktober hade 316 utbrott bland fjäderfä registrerats i 16 europeiska länder. Det är ungefär samma nivå som året före, då 322 utbrott hade rapporterats i 21 länder fram till den 22 oktober. Under 2025 kom de största problemen dock senare under hösten, och året slutade med totalt 729 utbrott. Efter en lugn sommar har smittan återkommit. Under den senaste månaden har nya utbrott konstaterats i bland annat Belgien, Bulgarien, Frankrike, Tyskland och Storbritannien. Om utvecklingen följer samma mönster som i fjol kan sjukdomen minska utbudet och bidra till stigande kycklingpriser under vintern.
