Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Vildsvinsskador tvingade Valsegården till en tidig majsskörd i fjol. Det blev ett bra ensilage och nu skördar de tidigt i år igen. Det handlar dagens program om samt nya burna...
Nordic Beet Research håller kurs för betodlare för att öka sockerskörden. Och Claas rullar runt i landet med sitt turnékoncept - färdigkopplade ekipage som kan testas direkt hemma på gården.
Välkommen till en ny vecka med Lantbruksnytt. Vi inleder i vanlig ordning med en rapport från spannmålsmarknaden.
Söndag och därför sammanfattar vi i vanlig ordning veckan med svepet.
Lördagsprogrammet handlar om nya Claas Trion, tröskmodeller som ger stor möjlighet till variation. Specialsökande hundar inom lantbruket kan bli användbara i framtiden för att spåra ogräs.
Rekordareal av höstraps att vänta när svenska lantbrukare köpt stora mängder rapsutsäde. Årets majsdag på skånska Helgegården bjöd på nya rön om värmeökningens betydelse och hur man kan hantera fåglar.
Pöttinger är en av flera maskintillverkare som tvingas öka sina priser på maskiner denna höst. Gregor Dietachmayr, marknadschef Pöttinger, berättar varför i dagens program och så var Lantbruksnytt med när...
I dagens program får vi en närmare titt på Case IHs nya Optum och får höra om förväntningarna på den stundande sockerbetsskörden.

Senaste inslagen

Mjölkmarknaden
Kvalité eller kvantitet
Pensionär efter lantbruk
Osttillverkning - Hyby Blå
Ny ledamot LRF Ungdomen
Få sökande till gröna jobb
Odlarmöte stärkelsepotatis
Årets mjölkbonde 2019
Odlarföreningen Lyckeby
Export av griskött Kina
Starkt 2018 för Lantmännen
JCB går mot ännu ett rekordår

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi besök i måndagsintervjun av Kees de Jong, VD på Gård och Djurhälsan. V har också en rapport om de senaste spannmålspriserna.
I veckans måndagsintervju har vi besök av växtgenetiker Roland von Bothmer, en av tre författare till SLU:s jubileumsbok. Vi rapporterar också om senaste prisförändringarna på spannmålsmarknaden.
LRF:s riksförbundsordförande Palle Borgström gästar oss i måndagsintervjun. Så har vi en färsk rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju har vi Anders Terrs som är produktansvarig på John Deere på besök i studion. Det blir även en rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju har vi LRFs växtskyddsspecialist Agneta Sundgren som gäst i studion. Vi har också en rapport med det senaste från spannmålsmarknaden.
I dagens program har vi biodlaren Mats Khakhar i studion. Det kommer att handla om biodlingens problem och möjligheter och så har vi kommit ungefär en tredjedel vad gäller årets spannmålsskörd i landet.
I dagens program har vi en längre intervju med Mats Jönsson, spannmålschef på Swedish Agro. Vi rapporterar också det senaste om spannmålspriserna.
I dagens program gästas vi av André Iacobaeus från Marsvinsholms slott och vi pratar om mellangrödor och plöjningsfri odling. Och så visar årets första provgrävningar i potatisen på en stor skörd.