Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Prisuppgång för spannmål, om det handlar dagens program där vi även rapporterar om personalförändringar på Hardi, nysatsning på Semler Agro och att mul- och klövsjukan klingat av i Tyskland.
I dagens program handlar det om projektet "Världens längsta blomsteräng" som har omvandlat 500 kilometer vägkanter till blomstrande områden för bin, fjärilar och andra pollinatörer. Vi sammanfattar veckan som gått...
Dagens program handlar om hur gödselembargot mot Ryssland kommer påverka gödselpriset i EU och så sänder vi ytterligare ett inslag från brittiska Lamma Show.
I dagens program är vi med vid en Erfa-dag och så har vi en rapport från lantbruksdagarna på Lilla Böslid i Halland.
I dagens program får vi höra om Svenska Foders årsredovisning för 2024. Vi får även en utläggning om hur räntan påverkar lantbruket från Sparbanken Skåne.
Mjölkprisindex steg på Global Dairy Trade. Kemanvändning inför våren- så skall du tänka. Minskad försäljning men fullt fokus på innovation, så resonerar man på Väderstad.
Dagens program handlar om gödselmarknaden, Göran Larsson på Lantmännen förklarar och så får vi reda på hur Donald Trumps handelskrig kan påverka lantbruket i EU.
I dagens program finns tre rapporter om lantbruksprodukter, samtliga handlar om priser som stiger. Det gäller spannmål, ägg och gödsel.

Senaste inslagen

Vattenbrist del3
Borgebygropen
Michelins nya däck
Vattenbrist del2
Vattenbrist del1
Vattensatsning
Ölgrisar
Framtidens odling
Cereals
Linser
European Drivers Championship del2
LRFs mjölkrapport juni

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.