Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program får vi en inblick i maskinportföljen hos Närlants, och vi får även se hur olika bevattningslösningar kan bli allt viktigare när klimatet blir mer nyckfullt.
I dagens program handlar det om vatten, en viktig resurs i lantbruket, men dåligt både om det blir för lite och för mycket. Och så handlar det om Pfas.
I dagens program handlar det om lantbrukarnas framtidstro enligt Görna Arbetsgivares undersökning och så tittar vi lite närmre på den nya maskin AgXeed visade på Agritechnica.
Spannmålspriset ligger stilla. I dagens program handlar det om varför och så tittar vi på glyfosatförbrukning och hur danska politiker vill skynda på beslut om gensaxen.
I dagens program sammanfattar vi några av veckans viktigaste händelser. Och Jyske Bank spår att bränslepriserna faller till nästa år.
I dag hör vi om en ny giftfri ultraljudsteknik som skrämmer bort möss. Vi får också höra varför Sverige ligger flera år före Spanien när det gäller djurvälfärd och produktion.
I dagens program får vi höra om hur smittsäkring mot afrikansk svinpest blir en stor och kostsam utmaning för producenter med frigående EKO och KRAV grisar. Vi tittar också närmare...
I dagens program gör vi två uppsamlingsheat. Ett sista reportage från årets Agritechnica och ett sista från Grisekongres i danska Herning.

Senaste inslagen

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi hampaodlaren Thomas Jacobsson i studion och därmed kommer dagens intervju att handla om en lite annorlunda och mycket omdiskuterad odling.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden och så har vi Potatisodlarnas ordförande Anders Andersson i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök från Danmark. Det är Svend Skov Olesen, exportchef på Samson som besöker oss och det kommer därför att handla om gödselteknik.
I dagens måndagsintervju är det fokus på traktorer. Per Johnsson från Söderberg & Haak är på plats för att reda ut fler frågor kring det nya traktordirektivet.
I dag har vi besök av Ove Karlsson, teamledare på KCF Kompetenscentrum Företagsledning och den intervjun kommer att handla om företagande inom lantbruket.
I dagens måndagsintervju träffar vi Skånegårdars nya vd Ann Knutsson och så blir det en uppdatering av spannmålsmarknaden
I dagens program gästas vi av Bengt-Göran Andersson, divisionschef på Kronägg. Vi får även en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.
I dagens program handlar måndagsintervjun om säkerhet inom lantbruket. Tobias Malmberg har besök av forskaren Catharina Alwall Svennefelt. Vi får också en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.