Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Ny vecka och vi rapporterar från spannmålsmarknaden. Fortsatt stigande spannmålspriser men nu ser börserna ut att börja stabilisera sig.
I dagens program rapporterar vi om startinvägningen inför årets köttrasprövningsomgång på Gunnarp som inleds imorgon. Och så blir det en nyhetssammanfattning från veckan.
Vi tar del av programmet inför en demonstrationsdag för enbart frilandsodling av grönsaker, Hortofältdagen i Skepparslöv den 13 september. Och dan före valdagen är Miljöpartiet sist ut i Lantbruksnytts valenkät.
Årets betkampanj blir annorlunda, 300 000 ton svenska betor ska skeppas till Danmark. Lantbruksnytts valenkät går vidare och idag hör vi en representant för Moderaterna.
I dagens program får vi höra om hur maskintillverkare jobbar hårt med teknik som medför att lantbruket kan producera mer med mindre och vi fortsätter vår valenkät, idag med Vänsterpartiet.
I onsdagens Lantbruksnytt handlar det om potatisbladmögel och nya sorter med god resistens. I valenkäten har turen kommit till Liberalerna.
I tisdagens lantbruksnytt handlar det om risken för stor inflygning av rapsjordloppa och i valenkäten har turen kommit till Socialdemokraterna.
Spannmålsmarknaden lugnade sig till viss del förra veckan. Det skedde viss prisnedgång men vår försvagade valuta gjorde att fallet inte blev så stort.

Senaste inslagen

Beredskap i fokus under Hushållningssällskapets seminarium
Ny satsning på Karlsborgs gård
Nytt industriavtal klart – löneökningar och ökad stabilitet
Lantbruksskolorna är fulla
Naturvårdsbränning restaurerar betesmark
Lantmännen kommenterar vårbruket
Öländska Magi Lantbruk satsar på både mjölk och kött
Lyckeby redo för ny kampanj – ny silo invigd och testkörd
Rekordstor areal convisobetor
Sydens kofest i Önnestad
Sverige laddar för egen gödselproduktion
Mix av nytt och begagnat

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.