Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I måndagens upplaga av Lantbruksnytt inleder vi som vanligt veckan med en rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens upplaga av Lantbruksnytt bjuds det på en sammanfattning av några av veckans nyheter. Du får också veta vinnaren i förra veckans tävling.
Nöddispens för växtskyddsmedel räddar årets ogräsbekämpning i höstrapsen och så besöker vi Hushållningssällskapet i Halland som planerar demoanläggning för solbruk.
I dagens program handlar det om att LRF vill ta skyddsjaktsfrågan på varg till domstol och så berättar företrädare för Sydgrönt om svårigheter denna odlingssäsong till följd av extremvädret.
Lantmännen tror risken är större för att foderpriserna ökar framöver än faller. Detta trots att en hel del spannmål ser ut att klassas ner till fodersäd. Bakgrunden är små spannmålslager...
I onsdagens program handlar det om hur Ryssland blockerar hamnarna och polackerna järnvägen för den ukrainska spannmålsexporten. Vi får också höra mer om LRFs dispensansökan för grönskott i vårspannmålen.
Swedish Agro visar upp nya sorterna Bilbao och Tadeus. Varningar för nya regnmängder. Och ärtor och åkerböna har testats i samodlingssystem för att hitta bra kombinationer för ekologisk odling.
I veckans första upplaga av Lantbruksnytt bjuder vi i vanlig ordning bland annat på en rapport från spannmålsmarknaden.

Senaste inslagen

AVR på Potato Europe
Sensorer ska ge tidigare hälsolarm
Över 100 000 hektar raps sådda
Så vill partierna förändra lantbruket efter valet
Sten och jord måste bort
Ukrainas majsskörd kan vänta till våren
All potatisteknik samlad
Landsbygdsministern om regelbördan – tar längre tid än väntat
Intresset för norra Sverige ökar
Stort intresse för majs på Öland
Höstvete odlas mer i Norrland
Rätt körspår redan vid sådd

Tidigare intervjuer

I dagens program rapporterar vi om spannmålsmarknaden och så har vi besök av Thomas Magnusson i studion. Thomas är ordförande i Cocega och det handlar alltså om jordbrukspolitik på EU-nivå.
I dagens program blir det fokus på minkar. Dagens gäst i Måndagsintervjun är Johan Dalén, vd för Svensk Mink.
I dagens Lantbruksnytt har vi en rapport från spannmålsmarknaden och i vår måndagsintervju är det Hans Ripa, vd på Söderberg & Haak, som är på plats och det blir fokus på maskinbranschen.
I dagens program har vi besök av Olle Olsson, professor i molekylär biologi, och en av forskningsledarna för ScanOat och så kommer årets första rapport från spannmålsmarknaden, som avslutar priserna för 2017.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden där det har varit en viss prisuppgång och så har vi Desirée Grahn, verksamhetsledare på Biogas Syd i studion.
I dagens måndagsintervju kommer fokus att ligga på slakterinäringen då vi har besök från Jonas Tunestål, VD på KLS Ugglarps.
I dagens program har vi Henrik Stridh på besök i studion och det kommer att handla om äppelodlingen.
Idag har vi besök av Per-Uno Alm i vår måndagsintervju och han kommer att prata om solel.