ANNONS

Votech får representant i Sverige

Danska Ingemann Larsen etablerar ett svenskt dotterbolag och stärker närvaron på den svenska marknaden.

För att möta den ökande efterfrågan och stärka sin position på den svenska marknaden har Ingemann Larsen etablerat ett nytt dotterbolag i Sverige. Det nya bolaget kommer att fokusera på försäljning och service av utrustning för gödselhantering till det professionella jordbruket.
Fredrik Nilsson har anställts som vd för Ingemann Larsens företag i Sverige. Fredrik har många års erfarenhet från branschen och bidrar med både teknisk kompetens och starka relationer. Han ska utveckla den svenska marknaden med produkter som Votech gödselvagnar, Linde fronttankar samt redskap till gödselvagnar från välrenommerade tillverkare.
För att säkerställa hög kvalitet och tillgänglighet av service och reservdelar har Ingemann Larsen ingått samarbetsavtal med lokala företag i Tomelilla och Gränna. Dessa partnerskap ska garantera att svenska kunder får samma höga standard och tillförlitlighet som Ingemann Larsen är känt för i Danmark.
– Vi ser en stor potential i Sverige och ser fram emot att komma närmare kunderna med både försäljning och service. Med Fredrik i spetsen är vi väl rustade för att ta nästa steg, säger Per Larsen på Ingemann Larsen.

Relaterade artiklar