Betala för fällda vildsvin
Vildsvin har i alla tider de levt fritt i Sverige förstört grödor på åkrarna och orsakat trafikolyckor. De sprider även afrikansk svinpest, något vi fick bekymmer med i september år 2023 här i Sverige och som nu pågår i vårt grannland Finland.
Där får i dag jägare 500 euro per fällt vildsvin som skickas på analys för ASF.
Vid utbrottet av afrikansk svinpest i Sverige år 2023 fick jägarna betalt per timme och det kostade myndigheterna totalt 4,5 miljoner kronor. Enligt den finska modellen skulle det då behövts skjutas drygt 800 vildsvin för att nå upp i samma belopp.
LRF har som ambition att få ner den svenska vildsvinsstammen och vill förbjuda utfodring av vildsvin.
Det är bra, men kan kunde även tänka sig en premie. Denna kan dock inte enbart ge betalt per fällt vildsvin. Då kan man sätta i system att utfodra och vildsvin för att få upp populationen, för att sedan skjuta dem med bra vinster.
Det smartaste är en reduktionspremie, jägare får betalt utifrån hur stammen av vildsvin minskar i ett visst område, men det kan ändå beräknas per gris.
Även om Sverige skulle öka avskjutningen så att vildsvinsstammen reduceras med 100 000 vildsvin per år, och myndigheterna betalar 1 000 kronor per vildsvin blir det 100 miljoner kronor.
Med tanke på att Jordbruksverkets totala kostnad för att bekämpa afrikansk svinpest i Fagersta, något myndigheten klarade på rekordtiden tolv månader, landade på 111 miljoner kronor, är kanske 100 miljoner kronor per år högst rimligt.
Nästa gång ASF upptäcks i Sverige är det kanske i ett område med mer grisproduktion, då blir det inte enbart kostsamt för myndigheterna, och förmodligen går det inte lika snabbt att bekämpa.
Och då har vi inte tagit hänsyn till vildsvinens kostnader för lantbruk och trafik, som enligt beräkningar uppgår till cirka 1 miljard kronor respektive några hundra miljoner kronor.
Man kan således betala ganska stora belopp för att reducera vildsvinsstammen och det skulle kunna ske på flera sätt. Staten skulle kunna tillsätta pengar då de har mycket att tjäna om risken för ASF minskar samt om trafikolyckorna minskar.
Lantbruket själv skulle som kooperativ kunna ställa upp med stora belopp, då det redan i dag kostar lantbruket i form av skadad skörd cirka 1 miljard per år, och ännu mer om det blir ASF i ett område med mycket grisproduktion. Lantbruket är säkert redo att betala en premie för en försäkring som täcker vildsvinsskador.
Försäkringsbolag har redan kostnaden för trafikolyckor med vildsvin.
Försäkringsbolag borde kunna ta fram ett program som minskar den svenska vildsvinsstammen, det vill säga betala ersättning för reducering av vildsvinsstammen i kombination med en försäkringsprodukt som ger premieintäkter och som ger ersättning för vildsvinsskador.

Vildsvin handlar bara om pengar.
Stora områden ser de som resurs och spara matar hej vilt och helt sjuka regler på avskjutningen även i de så kallade skydds jakterna.
Bara skjuta grisar mellan 30-60 kilo spara resten.
Gå runt och säga bu när du kan avliva kultingar och flytta på problemet.
Då handlar de bara om att spara för att öka intäkterna inför höstens betal jakter och inte skjuta grisar som inte ger tillräcklig inkomst för de är för små kött mässigt.
O ni som arrenderar och inte har jakten skriv in i era avtal att ni ska ha skydds jakten och rätt att skjuta varje gris som är ute på grödorna då som först kommer vildsvinen minska och hålla sig i skogen. Ni kommer inte ha problem att hitta jägare som skjuter bara de får ta köttet så kommer jägare stå i kö för att göra jobbet.
Sluta upp o säg att de är problem alla som anser sig ha problem kan göra något åt de med den teknik och jakttid som gäller på vildsvin.
Finns även fällor som löser problem vilket knappt används idag där de har stora problem.
Om alla bara skjuter hondjur när de har chansen att välja djur i grupperna så kommer resultatet snabbt för med dagens teknik är de enkelt att se kön och välja rätt djur.
Så bort med alla bidrag räcker med att trikin provet är fritt.
De som vill göra något åt problemet har alla möjligheter i världen så kommer inte minska stammen med massa bidrag för öka på vildsvins stammen.
Och ska någon ha bidrag ge de då till de som skjuter hondjur under 15 kilo levande vikt.
Eller till bönder som har verksamhet och kan uppvisa att de har problem och ge dem då 100 kr per hondjur oavsett vikt.
Det är jägarna som skjuter vildsvinen och lägger ner en massa tid och pengar, både på utrustning och jaktarrende. Det kanske hade varit en bra lösning att sänka jaktarrendet med en peng för varje skjutit vildsvin. Är den pengen tillräckligt stor skulle antagligen endel unga jägare som inte har råd att jaga kunna få vara med mot att dom skjuter vildsvinen. Om du frågar jägarna hur mycket dom betalar för att jaga och sen frågar hur många fler vildsvin dom skulle skjuta om dom fick 1000 sek / gris skulle det nog inte bli många fler skjutna. Det skulle i stort sett bara va vi jägare som redan skjuter mer eller mindre vildsvin som fick betalt.
Det är svårt att äta upp kakan och sen ha den kvar men att arrendera ut jakträtten till hutlösa priser och sen klaga på att jägarna inte sitter uppe på nätterna och jagar vildsvin. Dom kanske måste arbeta för att ha råd att jaga.
En åtgärd för att minska vildsvinen måste till är ju helt klart.
Här har många ansvar inte minst LRF som bidra med mycket mat till dessa djur samtidigt som dom inte tar sitt ansvar att hjälpa till , här finns mycket som dom svenska bönder o skogägare kan gör för att underlätta jakten.
Själv lägger jag som jägare på ca 1500ha 50-70 tkr på jakten för vildsvin vart år, samtidigt skjuter jag ett 100tal vildsvin.
Har lagt ca 1milj kr på ett slakteri som alla har möjlighet att utnyttja, utan 1kr i bidrag
Varför då detta, har själv insätt att vildsvinsstammen måste ner, just detta att har möjlighet till ett slakteri är en föresättning för jägaren skall gå ut mitt i natten ock jaga vildsvin. Just nu har jag ett 50tal jägare som utnyttja denna möjlighet.
Flera jägare som idag har svårt med eftetarbetet hjälper jag från hämtning av gris till färdigpackad gris i vacumförpackning.
Ingår här allt, så idag går det säcket igenom 250- 300 vilt merpart vildsvin.
Detta är mycket uppskattat och öka intressätt för äldre jägare att går ut ock skjuta.
Om då LRF medlemmar också hjälper till med vissa åtgärder typ göra skjutgator i fält, bidra med jakttorn åtelkamrer och kostnader runt dessa sasamt plats för åtelplatser som dom kan har koll på själva och se att har matar man inte vildsvinen utan har skjuter man gris eftet behov.
Finns mycket mer man kan göra tillsammans, framför allt skjuta rätt grisar och vid behov skjuta mer suggor vid rätt tid.
Finns mycket mer att skriva om detta
Mvh
ABR
Som jag tolkar det av ovan kommentarer finns det således ingen anledning för LRF att gnälla på myndigheter och regering, lantbruket och jägarna kan således lösa problematiken själv.
Tekniken för att komma åt djuren och även skjuta rätt djur, för att få ner stammen, finns uppenbarligen. Jakttiderna räcker till.
Det handlar om att ha anpassade priser på jaktarrenden och vettiga avtal i dessa arrenden så att de som jagar skjuter vildsvin i den utsträckning som behövs i ett visst område, där det är bekymmer med skador från vildsvin.
För den skull kunde ju en försäkringsprodukt ändå vara intressant. Lantbrukare kan försäkra sin gröda för vildsvinsskador och premien för detta kunde gå till skadereglering men även till att ersätta jägare för att minimera skadorna.
Tillgången till slakthus är naturligtvis intressant och där kunde ju trots allt LRF hjälpa till om det nu är en angelägenhet för den organisationen att få ner vildsvinsstammen.
Då löser näringen själv hela problemet utan att blanda in staten eller myndigheter.
Är vildsvinsproblemet löst då?
Micke här. Jag har varit jägare hela mitt liv och ser att vildsvin ej behöver finnas i vår natur alls. Utrotning vore det bästa.