ANNONS

Gräshoppor förstör skörd i Ukraina

Södra Ukraina drabbas just nu av en massiv gräshoppsinvasion som förvärrar läget i ett land redan hårt pressat av krig. Gräshopporna svärmar över fält, byar och även ockuperade områden. De förstör skördar och tar sig in i bostäder. Lokala myndigheter beskriver det som en katastrof.

Enligt tidningen Kyiv Post har problemen delvis sin grund i sprängningen av den stora dammen i Dnipro-floden år 2023, som orsakade omfattande översvämningar. Dessa lämnade efter sig stora sumpmarker, en idealisk miljö för gräshoppor att föröka sig. Ett ovanligt torrt vårväder har dessutom gynnat insekternas spridning ytterligare.
I vissa områden rapporteras upp till 50 gräshoppor per kvadratmeter, som klänger på murar och vägar. I en stad uppges flygande gräshoppor ha förmörkat himlen helt.

Hotar inte människor – men livsmedelsförsörjningen
Trots det dramatiska läget bedömer ukrainska myndigheter att gräshoppssvärmarna inte utgör en direkt fara för människor. En representant från Zaporizjzja-regionen säger:
– De ser skrämmande ut, och de är överallt, men de utgör ingen fara för liv eller hälsa.

Men hotet mot jordbruket är betydande, särskilt i ett land där livsmedelsproduktionen redan är hårt drabbad av den ryska invasionen.

Bekämpning med drönare och bekämpningsmedel
Myndigheter bekämpar nu gräshopporna med bekämpningsmedel och insatser finansierade ur reservfonder. Fokus ligger bland annat på att avlägsna ogräs från omkring 30 000 hektar oanvänd jordbruksmark, något som annars fungerar som häckningsplatser för insekterna. Drönare har redan behandlat cirka 150 hektar.

Lokala lantbrukare hanterar i nuläget bekämpningen på egen hand, men det återstår att se hur snabbt insatserna får effekt. Situationen följs nu noggrant av både myndigheter och jordbrukare.

 

Relaterade artiklar