Danish Crown har en ny strategi med mer förädling och klimatnytta i fokus. Och Varaslättens lagerhus har en ordentlig efterlikvid efter ännu ett rekordår.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I Lantbruksnytt torsdag träffar vi en markägare som sålde åkermark till solcellspark som han också investerade pengar i. Vi får också höra mer om stöldligornas väloljade maskineri.
Allt mer öppnade gränser medför att de internationella stöldligorna blir mer aktiva. Under pandemin har antalet stölder på gårdar nämligen minskat. Och så beger vi oss till Örtofta Sockerbruk i...
Med Lammlyftet ska såväl konsumtion av lammkött som lönsamhet i lammproduktionen öka. Lantbruksnytt rapporterar om projektet och så tittar vi på utrustning för att mekaniskt rensa ogräs i sockerbetor.
Lantbruksnytt inleder den nya veckan med en rapport från spannmålsmarknaden.
Vi sammanfattar några av veckans viktigaste nyheter.
I lördagens program handlar det om hur en liten del av den ekologiska premien i butik hamnar hos svenska producenter och att vanligaste Klimatkliv-åtgärden för lantbruk är att byta ut...
Svenska Väderstad har siktet inställd på USA och lantbrukare på Bjärehalvön satsar på svenskodlade rädisor. Det är innehållet i fredagens Lantbruksnytt.
Senaste inslagen
Ko-kalvsystem i mjölkproduktionen på Tockarps KRAV-gård
Ny Fastrac ska öka traktorförsäljningen
Hela Sverige blommar även 2022
Däcken blir dyrare och svårare att få tag på
Fler odlare satsar på raps
Henrik Gilstring ser ljust på framtiden
Rapsdagen på Verntofta Gård
Svenska planen för CAP kritiseras
Dags att kolla rapsbaggar
HKScan i storaffär med Coop Sverige
Precisionskalkning lätt och lönsamt
Ytterligare två miljarder till lantbruket
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi hampaodlaren Thomas Jacobsson i studion och därmed kommer dagens intervju att handla om en lite annorlunda och mycket omdiskuterad odling.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden och så har vi Potatisodlarnas ordförande Anders Andersson i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök från Danmark. Det är Svend Skov Olesen, exportchef på Samson som besöker oss och det kommer därför att handla om gödselteknik.
I dagens måndagsintervju är det fokus på traktorer. Per Johnsson från Söderberg & Haak är på plats för att reda ut fler frågor kring det nya traktordirektivet.
I dag har vi besök av Ove Karlsson, teamledare på KCF Kompetenscentrum Företagsledning och den intervjun kommer att handla om företagande inom lantbruket.
I dagens måndagsintervju träffar vi Skånegårdars nya vd Ann Knutsson och så blir det en uppdatering av spannmålsmarknaden
I dagens program gästas vi av Bengt-Göran Andersson, divisionschef på Kronägg. Vi får även en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.
I dagens program handlar måndagsintervjun om säkerhet inom lantbruket. Tobias Malmberg har besök av forskaren Catharina Alwall Svennefelt. Vi får också en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.