Måndag och ny vecka som börjar med ett kortare nyhetssvep där vi startar med det senaste som skett på spannmålsmarknaden.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Veckan lider mot sitt slut och vi rundar av med en tillbakablick på några av veckans höjdpunkter.
I dagens program besöker vi Potatisodlarnas demoodling där man kan se en del konsekvenser där svampen tagit över.
Lyckeby och HIR-Skåne har presenterat resultat från årets försök i stärkelsepotatis. I dagens program besöker vi även Swedish Agro Machinery vars produktportfölj nu är komplett.
Arlas halvårsrapport visar allt högre produktionskostnader som bromsar utvecklingen, men globalt ökar Arla intäkterna. En fördel med Siwi koppling som funnits sedan 2012 är att föraren aldrig behöver lämna hytten,...
I onsdagens program besöker vi Kvernelands fabrik där produktionen ökar snabbt. Vi undersöker också hur nära svenskt lantbruk egentligen är att köra biogastraktorer i slutna kretslopp.
Torreberga maskinstation möjliggjorde stordrift på gårdsnivå. Bra år för ensilagemajs. Risken för extremregn har ökat och boskap kan beta brandgator. Det är några av nyheterna ur dagens program.
Lantbruksnytt startar som vanligt veckan med en rapport från spannmålsmarknaden.
Senaste inslagen
Åkermarken steg med 4 % i fjol
Finlira och prissäkra i årets växtodling
Tuffa tider för grisproducenter utan eget foder
Grisproducenten ser över även små kostnader
Rekordhög och unik sockerhaltsutveckling
Agrotech satsar på svenskt lantbruk med nya produkter och bättre service
Kulmen av fågelinfluensan snart här
Förberedelserna i fullgång för sommarens fältdagar
Omsättningsrekord 2021 för Swedish Agro Machinery
Skrämselskott istället för fågelskrämman
Sluttampen för rekordkampanj
Kostnadsökningarna slår mot animalieproducenterna
Tidigare intervjuer
I dag rapporterar vi om den danska John Deere-återförsäljaren Semler Agros resultat. Och så har vi Nils Yngvesson i studion och det kommer att handla om växtodling.
I dagens måndagsintervju sitter Thomas Bardenstam i fåtöljen pratar om sitt projekt som handlar om att utveckla landsbygden och ta till vara på de fastigheter som i dag bara står tomma.
I dagens program möter vi Anders Ericson från Greppa Näringen. Och som vanligt får du en uppdatering från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju möter vi Hans Ramel som är ny vd för LRF Skåne. Och så tittar vi som vanligt på spannmålsmarknaden.
I dagens program handlar det om svampar och resistens, Ida Lindell är i studion, växtodlingsrådgivare på HIR-Skåne. Och så får vi en aktuell rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju möter vi Henrik Hallqvist från Jordbruksverket. Med andra ord kommer det handla mycket om växtodling och växtskydd.
I dagens program handlar det om sockerbetsodlingen och gäst i studion är Desirée Börjesdotter, vd på Nordic Beet Research. Och så rapporterar vi från spannmålsmarknaden där priserna steg efter fredagens USDA-rapport.
I dagens måndagsintervju möter vi LRF Skånes före detta ordförande Marianne Andersson.