I dagens program får vi en inblick i maskinportföljen hos Närlants, och vi får även se hur olika bevattningslösningar kan bli allt viktigare när klimatet blir mer nyckfullt.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens program handlar det om vatten, en viktig resurs i lantbruket, men dåligt både om det blir för lite och för mycket. Och så handlar det om Pfas.
I dagens program handlar det om lantbrukarnas framtidstro enligt Görna Arbetsgivares undersökning och så tittar vi lite närmre på den nya maskin AgXeed visade på Agritechnica.
Spannmålspriset ligger stilla. I dagens program handlar det om varför och så tittar vi på glyfosatförbrukning och hur danska politiker vill skynda på beslut om gensaxen.
I dagens program sammanfattar vi några av veckans viktigaste händelser. Och Jyske Bank spår att bränslepriserna faller till nästa år.
I dag hör vi om en ny giftfri ultraljudsteknik som skrämmer bort möss. Vi får också höra varför Sverige ligger flera år före Spanien när det gäller djurvälfärd och produktion.
I dagens program får vi höra om hur smittsäkring mot afrikansk svinpest blir en stor och kostsam utmaning för producenter med frigående EKO och KRAV grisar. Vi tittar också närmare...
I dagens program gör vi två uppsamlingsheat. Ett sista reportage från årets Agritechnica och ett sista från Grisekongres i danska Herning.
Senaste inslagen
Tidigare intervjuer
Dagens gäst i måndagsintervjun är Kimberly Nicholas som forskar om vin och klimat.
I veckans måndagsintervju gästas Tobias av Christine Andersson från LRF Konsult. De kommer att prata om rapporten "Lantbrukets lönsamhet".
I veckans måndagsintervju har vi Janne Nilsson från LRF Konsult med oss i studion. Innan dess ska vi få en nyhetsuppdatering med bland annat en rapport från spannmålsmarknaden.
Dags för en ny vecka med Lantbruksnytt. I veckans måndagsintervju har vi träffat SGU:s Mattias Gustafsson som är expert på grundvattenfrågor. Innan dess ska vi få en nyhetsuppdatering med bland annat en rapport från spannmålsmarknaden.
I denna veckas måndagsintervju gästas vi av Öresundskrafts solcellsexpert Diedrik Fälth.
Lantbruksnytt har flera gånger rapporterat om Foodhills planer på Findus gamla anläggning i Bjuv. I dagens måndagsintervju berättar vd Bengt Persson mer om detta.
I dagens Lantbruksnytt är det Åke Hantoft som gästar vår måndagsintervju. Efter 40 år som mjölkbonde och 20 år i branschens maktcentrum tackar han nu för sig. Det blir som vanligt även en rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens program har vi en längre intervju med Erik Thuring som är försäljningschef på Söderberg & Haak. Han berättar bland annat om förändringar och utmaningar som skett i lantbruksmaskinbranschen genom åren. Vi rapporterar även om att på börsen i Chicago föll priset på spannmål kraftigt förra veckan. Trots det...



Rundbågehall 9,15 x 12 x 4
Lagertält PRO 5 x 10 x 2 x
Vindskydd för djur 3 x 6 x 







