I dagens program handlar det om 70-åringen Valtra som firar bemärkelsedagen stort under året samt om Lindbloms frös väg tillbaka från den förödande branden 2019.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Dags för en ny vecka med Lantbruksnytt och vi berättar om en spannmålsmarknad där priserna åter vänt uppåt.
I dagens program påminner vi om sista dagen för årets SAM-ansökan och så sammanfattar vi veckans viktigaste nyheter.
I dagens program handlar det om att det finns risk för vattenbrist i sommar. Vi pratar också med företrädare för Maskingruppen om förändringarna i lantbruksmaskinbranschen.
I dagens program handlar det om framgångsfaktorerna för en lönsam mjölkproduktion och att Landshypotek menar att lönsamheten i lantbruket är för svag i förhållande till kapitalbindningen.
Världsmarknadspriset på socker stiger och ligger nu på den högsta nivån på flera år. Delta i verksamhet på Grön Arena gård, ett steg på vägen till arbete för nyanlända.
Stort intresse för Fjälkeröds specialbyggda spridare och vattenspridare i äppelodlingen skall skydda känsliga knoppar mot frosten.
I dagens program berättar vi om optimering av maskiner och rätt inställningar, FarmSigt-gruppen på Gunnars Maskiner är tillgängliga 365 dagar per år mellan 7 och 19. Lastmaskinen är ett viktigt...
Senaste inslagen
Nya funktioner i Agricam
McCormick tror på ökad svensk försäljning
Komforten i fokus på Landinis uppdaterade finalist
Satsar på export av havreprodukter
Dålig avkastning på årets ärtskörd
Lönsamt med mindre betspill
Lite socker i betorna
McCormick hoppas på svensk marknad för ny gårdstraktor
Justera åkerns ojämnheter och få bättre skörd
AFS i Sverige stoppar inte exporten av grisfötter till Västafrika
Prisökningen på nya maskiner påverkar även inbytet
Robusta gården
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.



Rundbågehall 9,15 x 12 x 4
Lagertält PRO 5 x 10 x 2 x
Vindskydd för djur 3 x 6 x 







