Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Fredagens program handlar om framtidens jordbruk. Ökad produktion, fler jobb och mer klimatarbete genomsyrar Sveriges kommande jordbrukspolitik. Samt att det finns potential och efterfrågan för mer odling av baljväxter.
Med höga rapspriser är utsädet ännu viktigare för det ekonomiska utbytet. Albin Gunnarsson på Svensk Raps ger sin syn på saken i dagens program som även handlar om Livsmedelsverkets rapport...
Hårdare krav för full betalning för odlare av absolutvete. Absolut Company berättar om sina nya hållbarhetsregler i dagens program och så redogör forskare på SLU om resultatet för första året...
Tisdagens program handlar om bekämpning av resistenta ogräs och om fortsatt bra drag på begagnatmarknaden där Klaravik gör ännu ett rekordår.
Luciadagen och ny vecka med Lantbruksnytt där vi traditionsenligt börjar med att upplysa kring de senaste händelserna på spannmålsbörsen.
Vi sammanfattar som vanligt några av veckans viktigaste nyheter.
I dagens program handlar det om energiprisernas inverkan på växthusodlingen och om en ny potatisupptagare från AVR.
Gårdagens USDA-rapport var odramatisk och enligt marknadens förväntningar. I dagens program får vi också höra hur nya CAP ska få utkonkurrerade smågårdar att starta upp verksamheten på nytt.

Senaste inslagen

Tosterups gård kör Novag
Mer som utdelning
Nyheter från Adama
Billigare gödsel – Enda räddningen för spannmålskalkylen
Axima nöjda med den öländska marknaden
Spannmålspriset kan falla ännu mer, det är viktigt att sälja en del av skörd 26 i god tid
Positivt år för Green Deer Läckeby
Sverige är påväg till Bryssel med traktor
Tidig julgransförsäljning i år
Agromaskiner ökar två år i rad
Lemken har blivit etablerat i Sverige
Djurvälfärdsersättning för dikor

Tidigare intervjuer

Den största utmaningarna för LRF Ungdomen är främst kapitalfrågan vid växling mellan generationer, det menar Emil Hjalmarsson ordförande för LRF Ungdomen Skåne som är gäst i vår måndagsintervju.
I dagens måndagsintervju pratar vi om arbetet med att få ut nyanlända i de gröna näringarna. Landsbygdsrådgivare Christer Yrjas från Hushållningssällskapet berättar om matchningsprojekt i Skåne i samarbete med Arbetsförmedlingen.
I dagens måndagsintervju har vi besök av Jörgen Bengtsson från LRF Konsult som berättar om Lantbruksbarometern.
Jonas Arvidsson, VD på Lantmännen Maskin, är vår gäst i dagens måndagsintervju. Han berättar om lantbruksmaskinbranschen och alla de förändringar som sker där.
I dag har vi Kristina Yngwe från Centern i studion, det är Tobias Malmberg som frågar ut henne om var hon och centern står vad gäller viktiga lantbruksfrågor, och så en rapport från spannmålsmarknaden där priset på vete och majs går upp.
Gäst i dagens måndagsintervju är industridoktorand Sandra Lindström från Hushållningssällskapet Skåne. Hon ger konkreta tips till lantbrukare som sysslar med oljeväxter. Vi har också en färsk rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens Lantbruksnytt får du en uppdatering på spannmålspriserna i världen och i måndagsintervjun har vi besök av Mikael Jeppsson, spannmålschef på Lantmännen.
I dagens program har vi en rapport från spannmålsmarknaden. Höstgrödorna ser fina ut på norra halvklotet och vårbruket flyter på bra. Gäst i vår måndagsintervju är Torbjörn Lithell från HK Scan som berättar om animalieproduktionen och slakteribranchens utmaningar framöver.