Tyska Fendt har presenterat produktnyheter. En trend framåt är lätta slåttermaskiner och minskat underhåll av traktorer.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Med högt gödselpris gäller det att använda produkerna rätt. I dagens program ger Yara sin bästa tips inför hösten. Vi har också tittat på ett digitalt hjälpmedel från Danska Regen...
Miljö och klimat är i fokus, det framkom under veckans presskonferens med Fendt och så tittar vi på försök för att lista ut hur blåklint bekämpas bäst i höstvete.
Ingen landsbygdsminister i regeringen oroar LRF inför viktiga EU politiska beslut om skog och lantbruk. Gödselpriset når nya rekordnivåer, men den svenska handeln är avvaktande.
Lima Grain vill ta sig in på svensk rapsmarknad med ny sort. Och all spannmål till rätt produkt. Nu ökar kapaciteten på BoMills TriQ.
Ny vecka med Lantbruksnytt och vi börjar med att berätta hur läget är på spannmålsmarknaden följt av en kort nyhetsuppdatering.
Veckan går mot sitt slut och vi sammanfattar den med svepet.
Dagens program handlar bland annat om hur allt fler vill investera i bevattningsutrustning.
Senaste inslagen
Argo Tractors siktar på högre närvaro på den svenska marknaden
Danmark lär av Sverige
Elmia Lantbruk får gott betyg av Väderstad
Växande efterfrågan på matpumpor
Nya resultat från sortförsök i vårraps
Kubota ökar i Europa
Absolut tittar på uppkomsten från Väderstad Proceed
Lägre räntor ger framtidstro
Slangspridning till gödsel vanligt i Norge - kan även passa svenskt lantbruk
Tufft för dansk grisproduktion
Fruktrobot för effektivare fruktodling
Världspremiär för Reimes första lastkran
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.