Dagens program handlar om AI, veckans nyhetssammanfattning och så presenteras vinnaren i förre veckans tävling samtidigt som en ny tävling drar igång.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens program handlar det om fördelarna med nötköttsproduktion och så hettade det till på danska Plantekongressen, då det börjar bli för mycket regler och program, inte bara från politiken...
Praktik ute på gårdar för elever som går lantbruksutbildning är viktigt, både för lantbrukarna i området och eleverna. Och så sänder vi ytterligare ett inslag från Plantekongressen i danska Herning.
I dagens program sänder vi ett första inslag från den danska Plantekongressen och så berättar företrädare för Green Deer varför de tagit upp vagnar från Fleigl i sortimentet.
I dagens program får vi Swedish Agro Machinerys bild av vilka maskiner och lösningar som blir aktuella under 2026. Samtidigt rapporterar vi om kraftiga prisfall på slaktgrisar i EU efter...
I dagens inslag handlar det om djurvälfärdsersättning till dikor, något regeringen ser ut att införa nu och så tittar vi på Case IHs nya Puma.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden och så summerar vi det danska ordförandeskapet i EU inom lantbruksområdet. Nu tar Cypern över ordförandeklubban.
Havererat sockerbruk i Schweiz medför stora mängder olevererade betor i norra Tyskland. Hur det hänger ihop förklaras i dagens Lantbruksnytt där vi även presenterar vinnaren i förra veckans söndagstävling.
Senaste inslagen
Maskingruppen Staffanstrop
Jordbruk och AI i klimatets tjänst
Lyckeby crisppotatis är redo
Fåravelsförbundet ilska över regeringsuppdraget
Efterfrågad markkartering
Nytt bolag för tekniken
SJV om sjukdomsläget
Arla tar strid mot konkurrensverket
Tuffa utmaningar för ny maskinhandlare
Arla stäms
Maskinmarknaden Gunnar Nilsson
Stöd till ASF-projekt
Tidigare intervjuer
Idag ska vi träffa Mats Jönsson, Sverige-ansvarig för Lemken. Vi har träffat honom hemma på gården där han bland annat berättar hur det är att kämpa in ett märke på en marknad som bitvis kan vara ganska konservativ.
En längre intervju med Lantmännens styrelseordförande Per Lindahl.
Företrädare för DataVäxt, Lantmännen Maskin och HIR Skåne berättar om det uppkopplade lantbruket och alla fördelar det kan medföra för ökad kontroll över såväl maskinerna som gårdens ekonomi.
En ovanligt utdragen betkampanj är avslutad. Betförsörjningschefen Birger Olsson från Nordic Sugar ska ge oss detaljerna i dagens måndagsintervju.
Sverige behöver stärka sitt skydd av jordbruksmark menar Anders Larsson, forskare vid SLU Alnarp, en av de drivande krafterna bakom föreningen Den Goda Jorden. Idag är han på besök i vår måndagsintervju. Som vanligt rapporterar vi även från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju träffar vi Anders Bauer växtodlingsrådgivare från HIR Skåne som berättar om vårgrödor och sortförsök.
I dagens Lantbruksnytt blir det en nyhetsuppdatering med en rapport från spannmålsmarknaden. I måndagsintervjun har vi besök av Tornums förre vd Per Larsson som idag har rollen som senior advisor på företaget.
I dagens Lantbruksnytt intervjuas Frans Brodde från HIR Skåne som pratar om precisionsodling och tjänsten Markkartering.se. Det blir också en nyhetsuppdatering med en rapport från spannmålsmarknaden.











