Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Senaste inslagen

Många nya intressanta stärkelsesorter
Svenska foder rapporterar resultat på 172 miljoner kronor
Lantbrukets skrot blir stöd till Ukraina
Gensaxen kan rädda potatisodlingen
Ny digital pärm ska minska lantbrukets administration
Kompensationsstöd missgynnar matproduktion i norra Sverige
KD Inför två kontrollmyndigheter istället för 270
Leverantör bakom beredskapsmaten
Starkt intresse för mejeriprodukter
Förprövningarna på högsta nivån på tio år
Rekordår för Arla 2025
Lantbrukets dag i riksdagen — spannmål går dåligt

Tidigare intervjuer

I dagens program berättar vi hur brittisk polis fångar traktortjuvar på ett effektivt sätt och så har vi Gunnar Henningsson, rapsmästare 2016, i studion och det är Tobias Malmberg som intervjuar honom om hur man tar stora rapsskördar.
I dagens Måndagsintervju gästas vi av Distriktsveterinärernas biträdande chef Thomas Svensson.
Spannmålspriserna har gått ner på de internationella börserna och i Sverige blev det ytterligare nedgång då den svenska kronan fortsätter att förstärkas och så gästas vi av meteorolog och klimatexpert Pär Holmgren som berättar om möjligheter och utmaningar för svenska lantbrukare när klimatet blir varmare.
I dagens Lantbruksnytt har vi besök av Kjell Ivarsson, chef för LRF Växtodling. Vi får också en uppdatering av läget på spannmålsmarknaden.
Ny vecka ny måndagsintervju, Maria Forshufvud, VD för Svenskmärkning är dagens gäst i studion.
Ny vecka och nytt Lantbruksnytt betyder också ny gäst i fåtöljen. I dag är det Mattias Espert, vice ordförande i Sveriges grisföretagare, som blir utfrågad i Måndagsintervjun.
Bo Stark från Väderstad gästar Lantbruksnytt i dagens måndagsintervju och berättar om lantbruksmaskiner och maskinteknik.
I dagens måndagsintervju pratar vi om de förändringar som sker på den svenska lantbruksmaskinbranchen. Gäst i studion är Jens Skifter ansvarig för maskinverksamheten på Danish Agro.